| CARMENCITA a întrebat:

Cum imi gasesc un servici stabil la o firma serioasa care respecta legea, angajatii, sa-mi faca contract de munca pe salariul promis, sa-mi dea salariul promis? Sunt in Bucuresti si as vrea sa ma angajez vanzatoare la un magazin de confectii, cosmetice sau alt magazin, secretara.Eu sunt serioasa, loiala firmei si ma preocupa sa prospere firma respectiva si privesc lucrurile si din prisma angajatorului, dar daca sunt luata de fraiera si mintita normal ca-mi piere cheful si sunt un angajat obisnuit.Cum fac ca in ziare nu prea gasesc? Chiar si firmele mai mari nu au departament de angajari si nu am avut carte de munca sau contract.Eu daca as avea o firma mi-ar fi rusine sa nu dau salariul promis si as face contract de munca conform legii si nu m-as plange daca angajatul pleaca, cum fac unii daca eu nu sunt in stare sa-l pastrez si sa-i ofer cat trebuie.Asa fac se mira ca le pleaca angajatii sau vor angajati prost platiti si care sa fie si buni angajati.Si eu am vrut sa-mi fac firma, dar as fi respectat legea si oamenii.

1 răspuns:
| Chris88 a răspuns:

Daca ti ai fi facut firma si ai fi respectat legea si oamenii, falimentai inainte de primul an. In Bucuresti zi mersi sa ai servici decent in ziua de azi, singura grija sa ti fie sa primestii banii in ziua stabilita, nu mai visa caii verzi pe pereti ca zau nu e cazul. Este sat fara caini si legea tine cu ei.