| Cathy_5203 a întrebat:

Cum imi pot crea un site ca sa imi deschid un magazin online?

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Poti apela la cineva specializat (sunt o groaza de firme care se ocupa cu creare de site si hosting). Nu te va costa mult deloc, e undeva la 20-30 de euro crearea unui site profesionist + intr 2-10 euro hosting-ul pentru 1 an. Problema e ca daca doresti sa deschizi magazin online ai nevoie de o groaza de documente care te vor costa ceva (inregistrarea unui firme-da ai nevoie d firma sau desigur PFA daca doresti asa=persoana fizica autorizata, cum sunt si eu de exemplu) la registrul comertului cu toate actele aferente te va costa in jur de 1500-2000Ron.

| mixxjim a răspuns:

Vezi aici http://biz.shopmania.ro/? gclid=CMTjjNXclLACFUFO3wod70d21A

| floweray a răspuns:

Pentru a-ti deschide magazin online, poti sa-ti faci firma sau un PFA. Mergi la registrul comertului din localitatea ta si ei iti vor da informatii complete.

Apoi, vei vrea sa ai domeniul propriu, gen "nume.ro" sau "nume.com". Numele ".com" costa aproximativ 20$/an, iar cele ".ro" aproximativ 35 eur dar pe viata.

Apoi, mergi pe www.ucoz.ro, unde iti poti face site gratuit! Ei iti ofera gratis gazduire, trafic nelimitat, spatiu pe disc, teme, etc.

Dupa ce iti faci site-ul, iti parchezi domeniul cumparat ".ro" sau ".com" la ei, dupa care cumperi modulul magazin online. Acesta se gaseste in pachetele de 5.49$ sau 6.49$ pe luna, si ai la dispozitie o solutie completa prin care poti sa vinzi online, servicii sau produse.

Ca sa-ti faci un site in ucoz, ai aici un tutorial video care iti arata cum sa faci site-ul: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

In plus, ti se ofera suport de la alti utilizatori pe www.forum.ucoz.ro si informatii ajutatoare pe www.faq.ucoz.ro

Multa bafta!

| 17Ioana a răspuns:

E destul de greu sa-ti faci singur un magazin online.
Pe langa fata site-ului, sunt pagini aditionale, termeni si conditii, pagini de produs, nici nu-ti vine prin cap. Iti recomand sa cauti o agentie de web design cu un portofoliu cat mai bogat si ei sa-ti realizeze shopul tau online. Este putin costisitor, dar ai ceva profesional si cel mai important, poti vinde pe el.
Zicea cineva mai sus sa folosesti un blog, daca siteul nu arata bine, nu are toate date necesare in el, degeaba il ai. Eu nu am vazut pe blog cum sa bag un produs in cos.
Vezi agentia Prologue, https://www.prologue.ro/, au clienti importanti

| alexboyx a răspuns:

Poti vedea un tutorial aici despre cum sa iti faci un site! http://www.ksd.ro/news/cum-sa-faci-un-website-1.php

Dar sa stii ca e foarte greu...sau cel putin mie unu asa mi s-a parut avand in vedere ca nu am cunostinte foarte vaste in domeniu!

| MeowwPisic a răspuns:

Pai pentru a avea un site trebuie sa platesti o taxa care este destul de scumpa dar poti sa iti faci un blog unde poti sa postezi lucruri dar nu cred ca magazin onine. Poti sa iti pui lucrurile cu care ai vrea sa le vinzi pe Tocmai.ro acolo iti poti vinde lucrurile

| Lucy5 a răspuns:

Buna ziua, mai aveti nevoie de un site? Cunosc pe cineva care poate va ajuta, este web-designer...