| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Cum pot castiga bani cat mai usor si placut, deoarece am datorii urgente?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, asta este o pasiune, un hobby, mai putin o meserie. Eu te intrebam mai degraba ce munca stii sa faci. Ca sa primesti bani din fotografie trebuie sa indeplinesti mai multe chestii: 1. sa ai aparatura foarte buna (ma refer la un aparat foto profesionist, DSLR pe care sa il cunosti in cele mai mici detalii si la care sa stii fiecare functie dumnezeieste, obiective de buna calitate). Asta costa vreo 3000 de euro de la inceput. 2. sa fii dispus sa pozezi evenimente de firma, nunti si botezuri macar in primii ani. 3. sa ai mult timp disponibil. un eveniment de fotografiat inseamna macar o zi si o noapte de facut poze si apoi alegerea si editarea lor cat mai rapida (in general, fotografii pe care ii stiu eu, lucreaza in salturi, cate 20 de ore pe zi in primele zile dupa un eveniment, fiindca toata lumea vrea pozele repede, apoi se odihnesc pana la urmatorul eveniment). 4. Sa iti faci multa multa reclama (practic trebuie in fiecare zi sa cauti noi clienti)
Ca sa primesti bani pentru poze de peisaje trebuie sa fii foarte foarte bun (banuiesc ca exista 2-3 in Romania care fac bani reali din asa ceva) si trebuie sa ai mult ani de experienta in spate.
Poti sa iti verifici mana si sa castigi cativa banuti (nu multi, cel putin la inceput) pe siteul asta: http://submit.shutterstock.com/
Te lasa sa pui poze facute de tine, cu drepturi de autor (accepta si din cele facute de amatori, cu conditia sa aiba o compozitie buna si sa fie facute cu aparat decent) si daca cineva ti le cumpara, vei primi bani din ele. Si eu credeam ca ma pricep la fotografie, dar siteul asta m-a vindecat. Din 3 poze puse mi-au respins doua (cu argumente) si atunci mi-am dat seama ca ar trebui sa muncesc prea mult pentru a invata tot ce trebuie pentru o pzoa de calitate. Cea pe care mi-au acceptat-o, mi-a adus aproape 10 de euro in timp.

26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce stii sa faci?

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Brigaela):

Sa fotografiez flori si peiseje.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Brigaela):

Sa fotografiez flori si peisaje.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns. Am probleme de sanatate si trebuie sa muncesc doar o munca usoara. In zona unde locuiesc am la dispozitie peisaje si flori. Prefer sa fotografiez orice in afara de oameni si sa scot si niste bani. Deocamdata nu am aparat foto performant. Intra te rog pe contul meu de Facebook sa vezi pozele facute de mine. Astept raspuns. O zi buna!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Brigaela):

Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

M-am uitat pe pozele tale. Eu nu sunt specialist, dar parerea mea de amator este ca sunt imposibil de vandut pentru bani. Sunt frumoase pentru tine, mai ales daca sunt legate de amintiri, dar calitatea lor tehnica lasa mult de dorit. Ai talent, daca investesti studiu, macar 3-4 ani de studiu intens, poti ajunge sa faci poze mai bune, unele chiar vandabile. Actualmente, pozele tale sunt ca le oricarui amator, nu denota deloc cunoasterea artei fotografice. Ca sa poti afce bani din asta trebuie sa inveti intai multe. gasesti informatii pe net, trebuie insa sa ai timpul si dorinta de a invata din greu.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns. Sunt si eu curios ce scoala ai terminat, adica la ce profil, ce calificari ai si ca ce lucrezi in prezent. Eu am terminat liceul la profil electromecanic, am lucrat 2 ani si 4 luni la un atelier si o echipa de reparatii si interventie si din aceasta cauza am avut probleme grave cu spatele (de la ridicat motoare grele). Am fost la doctor sa ma tratez si de atunci a trebuit sa muncesc doar la munca usoara sau de nivel mediu. Am absolvit o postliceala (la seral) de turism,(tehnician in domeniul turismului). Dupa un timp am fost angajat la o centala termica (manipulant) si in acest timp am facut o scoala de fochisti, deci am si calificare de fochist. In prezent nu am un serviciu stabil, dar castig si eu o paine facand diferite munci dupa cum gasesc (in special munca usoara).Din aceasta cauza stau rau cu banii deoarece castig bani prea putini pentru mancare, facturi de curent, telefon etc. Astept raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Eu am terminat un liceu teoretic, profil matematica-fizica, apoi facultatea de medicina. In prezent sunt medic primar anatomopatolog si doctor in stiinte medicale.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Brigaela):

Iti doresc succes in cariera si in viata! Sanatate!

| Brigaela a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Multumesc la fel!

| Brigaela a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Din pacate, asta este o pasiune, un hobby, mai putin o meserie. Eu te intrebam mai degraba ce munca stii sa faci. Ca sa primesti bani din fotografie trebuie sa indeplinesti mai multe chestii: 1. sa ai aparatura foarte buna (ma refer la un aparat foto profesionist, DSLR pe care sa il cunosti in cele mai mici detalii si la care sa stii fiecare functie dumnezeieste, obiective de buna calitate). Asta costa vreo 3000 de euro de la inceput. 2. sa fii dispus sa pozezi evenimente de firma, nunti si botezuri macar in primii ani. 3. sa ai mult timp disponibil. un eveniment de fotografiat inseamna macar o zi si o noapte de facut poze si apoi alegerea si editarea lor cat mai rapida (in general, fotografii pe care ii stiu eu, lucreaza in salturi, cate 20 de ore pe zi in primele zile dupa un eveniment, fiindca toata lumea vrea pozele repede, apoi se odihnesc pana la urmatorul eveniment). 4. Sa iti faci multa multa reclama (practic trebuie in fiecare zi sa cauti noi clienti)
Ca sa primesti bani pentru poze de peisaje trebuie sa fii foarte foarte bun (banuiesc ca exista 2-3 in Romania care fac bani reali din asa ceva) si trebuie sa ai mult ani de experienta in spate.
Poti sa iti verifici mana si sa castigi cativa banuti (nu multi, cel putin la inceput) pe siteul asta: http://submit.shutterstock.com/
Te lasa sa pui poze facute de tine, cu drepturi de autor (accepta si din cele facute de amatori, cu conditia sa aiba o compozitie buna si sa fie facute cu aparat decent) si daca cineva ti le cumpara, vei primi bani din ele. Si eu credeam ca ma pricep la fotografie, dar siteul asta m-a vindecat. Din 3 poze puse mi-au respins doua (cu argumente) si atunci mi-am dat seama ca ar trebui sa muncesc prea mult pentru a invata tot ce trebuie pentru o pzoa de calitate. Cea pe care mi-au acceptat-o, mi-a adus aproape 10 de euro in timp.

| AFR81 a răspuns:

O solutie ar fi sa te duci in afara sa muncesti. Nu stiu ce datorii ai tu, dar in 2-3 luni ai face destui bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Muncind

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Cel mai usor ar fi sa furi dar atunci o sa-ti pui fundul la bataie in pirnaie. Deci normal ar trebui sa mai gasesti un loc de munca cateva ore pe zi mai castigi un ban ca nu iti da nimeni gratis poate doar daca ajungi pe la gigi sa-i ceri si ala vrea sa te ajute dar daca nu te ajuta macar ai incercat

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Multumesc. Vreau amanunte.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Imi place sa fotografiez flori si peisaje.

| UzOm a răspuns:

Am văzut că îi la modă vinderea unui rinichi.

| OhGodWhy a răspuns:

Te duci la aparate, te uiti la cat de mult se baga intr-un aparat si dupa ce o terminat unul si nu a castigat nimic, ia-i locul si te rogi sa iti poce ceva.Sau bagi la caini sau fotbal pe cote mari, dar sume mici, ca de nu risti sa pirzi prea mult.Mnoh asta ii un mod usor.Dar banii adevarati se fac muncind, asa ca mai bine cautati ceva de lucru cu ziua, prin care sa faci un ban cinstit.

| AFR81 a răspuns (pentru OhGodWhy):

Tu il bagi mai mult in groapa cu recomandarile astea. Omul a spus ca vrea sa castige bani, nu sa piarda. Ultima fraza, totusi, salveaza raspunsul si il face util happy

| OhGodWhy a răspuns (pentru AFR81):

Mah,eu am spus un mod prin care cu putin noroc, ai face ceva bani rapizi.Ca doar era o urgenta.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru OhGodWhy):

Multumesc pentru raspuns. Am muncit cu ziua, dar vreau sa fiu propriul meu sef. Sunt pasionat de fotografii. Intra pe contul meu de Facebook sa vezi pozele. Prefer sa fotografiez flori si peisaje pentru a castiga bani. Deocamdata am nevoie de un telefon cu internet cu o camera de cel putin 8 mega sa fac poze de calitate.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru AFR81):

Multumesc pentru raspuns. Deocamdata nu am gasit decat munca simpla pentru bani putini.

| FuriaGogoasei a răspuns:

Sa-mi spui si mie cand gasesti secretul succesului, iti dau follow.

| ee a răspuns:

La kairos

| ee a răspuns:

Si cum i faci?