| Galaxyn a întrebat:

Cum pot fi reparator de telefoane? Am nevoie de liceu sau facutate? Daca da, ce liceu/facultate?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Poti sa ai 4 clase
insa iti trebuie ochi buni, dexteritate manuala si cu scule

dupa care sa gasesti unde sa faci "calfa", adica sa lucrezi la un service de telefoane dispusi sa te invete

iar daca te duce mintea in domeniu, poti sa cauti singur pe google pentru fiecare telefon in parte, insa din cate am inteles, anumite chestii se fac NUMAI dupa ce iti faci mana (de exemplu schimbat orice ecran de la orice RAHAT DE PRODUS Apple, care sunt TOATE LIPITE)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai dexteritate manuala, cunostinte de baza in electronica, cunostinte de baza despre functionarea telefoanelor si ale echipamentelor IT.
Cele mai apropiate scoli sunt cele de mecatronica, electronica.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu, n-ai nevoie de facultate. Cred ca liceul este indeajuns.

| mitzok a răspuns:

Trebuie sa cunosti domeniul foarte bine, sau cel putin modelele astea, poti face bani doar din repararea iphonurilor