| DaniM24 a întrebat:

Cum pot intra în S.A.S. și ce profil la liceu trebuie să urmez?

Răspuns Câştigător
| Ionut231312 a răspuns:

De obicei cei de la S.A.S. vin in scolile de politie, cand inca esti elev si ii recruteaza pe cei mai pregatiti.

| DaniM24 explică (pentru Ionut231312):

Deci dacă termin școala de poliție nu pot da eu la S.A.S. nu?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DaniM24):

Scoala de agenti? Se poate face transferul de la politie.

| Ionut231312 a răspuns (pentru DaniM24):

Nu stiu asta sigur, stiu doar ca stau cu ochii pe elevi cum esti in scoala si ca ii remarca ei pe cei mai pregatiti.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Liceul militar.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu are de a face cu ce vrea el.

| johnnny123 a răspuns:

Te referi la Special Air Service, fortele speciale britanice?

In primul rand, pentru a intra la SAS trebuie sa fii deja militar in fortele armate din UK.
In al doilea rand, cei mai multi candidati provin deja din unitati de elita, de regula Commando sau Airforce, pentru ca altfel nu au practic nici o sansa.
Iar in al treilea rand, dintre acesti soldati de elita, sunt admisi in SAS doar in jur de 15% (cam 30 din fiecare grupa de aproximativ 200)

Deci ce liceu faci tu in Romania nu are absolut nici o relevanta.

| DaniM24 explică (pentru johnnny123):

Nu S.A.S.din UK, este în România S.A.S. și este ca S.I.A.S. doar că este pe județ