| Panait_Mihaela_1998 a întrebat:

Cum pot scăpa în timp de tratamentul antidepresilor dat de doctor de la psihiatrie tratamentul este afectiv bipolar terapia nu ma ajuta dăunează dacă vrei sa ai un copil scrie în diagnostic ca produce malformații handicap luate în timpul sarcini ca și cum trebuie întrerupt atunci într-o perioada a fost bine 8 luni nu l-am luat și iar a revenit depresia funda

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca sa iti remodelezi modul de a aprecia "lumea inconjuratoare". orice medicament are si reactii adverse. incearca sa iti faci "un jurnal personal" in care sa-ti scrii gandurile si experientele placute, sau mai putin placute. cauta sa iesi in natura impreuna cu aceia cu care stii ca te poti intelege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa scapi de tratamentul dat de medicul psihiatru ca nu ai cum. Daca intrerupi tratamentul psihiatrul va sesiza autoritatea tutelara si poate solicita sa fi sterilizata chimic, avand in vedere faptul ca ai capacitatea psihica afectata de tulburarea bipolara. Trebuie sa intelegi ca nu ai voie sa nasti un copil la antecedentele medicale pe care le ai. Nu esti in stare sa ai grija de sanatatea ta, daramite de un copil, trebuie sa evaluezi cu discernamant prioritatile! Apeleaza si la un psiholog ca sa te ajute sa accepti realitatea si sa intelegi implicatiile situatiei tale. Sfatul meu este sa asculti de medic si sa iei tratamentul ca e pentru binele tau.