| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa muncesti in SUA in mod legal?
Ce acte sunt necesare si care sunt pasii care trebuie parcursi?
Daca am rude care sunt stabilite acolo, pot mai usor sa obtin viza?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1.Cum poti sa muncesti in SUA in mod legal?
Exista o lista cu meseriile si calificarile cautate in America, care-i disponibila pe site-ul oficial al Oficiului de emigrare americana. Consulta lista si vezi daca calificarile si studiile tale, iti permit sa aplici pentru vreo categorie de viza.

2.Ce acte sunt necesare si care sunt pasii care trebuie parcursi?
Actele necesare sunt mentionate tot pe siteul oficial american
In principiu, testul de limba engleza este obligatoriu si eliminatoriu. Apoi, ai nevoie de diplomele de la facultate unde ai terminat, daca ai facut ceva master, daca ai lucrat si ai extra calificari samd.

3. Daca am rude care sunt stabilite acolo, pot mai usor sa obtin viza?
Singura conditie ca sa obtii viza acolo, cu sprijinul rudelor, este doar daca rudele respective sunt PARINTII TAI, altfel nu este posibil. Nici macar frate sau sora sa fie, tot nu iti pot obtine viza legala de munca acolo, aceea obtinandu-se numai prin aplicatie personala.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Student? - work-and-travel

| Katie1356 a răspuns:

Viza e obtinuta in functie de mai multi factori, nu doar de prezenta unor rude acolo. Dar este primul pas pe care trebuie sa il faci pentru a putea pleca.
Apoi, iti cauti un loc de munca multumitor si ai nevoie, desigur, de carte de munca. Asa e totul legal. happy