| anonim_4396 a întrebat:

Cum reactionezi cand ai impresia ca seful te umileste in fata colegilor?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Iei atitudine, intr-un mod politicos. Tot in mod public, asa cum are loc umilinta. Mie mi s-a intamplat ceva de genul si i-am zis "Scuza-ma, mi se pare ca ai un ton ironic. S-a intamplat ceva?" si tipa a zis, de fata cu toata lumea, sa o scuzam, ca e foarte stresata in ultima vreme. Deci, se poate rezolva. Nu sunt deloc de acord ca trebuie sa induri. Un bocanc in gura azi e un sut in fund maine. Vrei sa fii respectat, respecta-te si tu si sustine-ti cauza. Desigur, cum am zis, nu cu urlete si violente, ci calm, neutru, deschis.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-as reactiona nicicum, as lasa incidentul sa treaca. daca s-ar intampla des si fara ca seful sa-si recunoasca intr-un fel greseala, mi-as da demisia.

Anna
| Anna a răspuns:

De-acord cu Psiholoaga.Trebuie sa fii intelept sa stii sa-i raspunzi, si sa n-o faci cu un ton asemanator, ci cu respect.Cred ca va aprecia sinceritatea ta si faptul ca-ti spui punctul de vedere si nu pleci capul la sabia lui, atunci cand nu are dreptatebig grin.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa eviti orice comentariu, in general ''capul plecat, sabia nu taie'', asa si tu dar daca vezi ca intr-adevar aceste unilinte continua inceaca sa stai de vb cu seful si sa intrebi daca are ceva personal cu tine, incearca sa te porti cat mai civilizat posibil astfel risti sa fii dat/a afara si cum aceasta criza afecteaza pe toata lumea mai bine stai in banca ta.Succes.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Daca doar ai impresia ca seful te umileste este bine sa te abtii de la orice initiativa, numai daca in mod direct acesta te umileste in fata colegilor, chiar gresind, cu demnitate poti sa-ti expui dezaprobarea, dar in mod respectuos. Nimeni nu da dreptul nici unui sef sa umileasca pe cineva, si nimeni nu trebuia sa se lase umilit. Daca ai gresit cu ceva si ti se reproseaza, ii poti cere sa aveti o discutie in biroul lui...si acolo sa aveti o discutie civilizata, la care sa nu asiste terte persoane. Daca discutia are loc pe ton necuvincios si chiar cu ton ridicat, ii poti cere respectuos sa se controleze, altfel nu vei mai continua. Odata acceptand o astfel de situatie, sigur va mai fi si o alta...

| jani a răspuns:

Cred ca ar sughita un an...la cat l-as injura in gand... dar i-as spune vreo doua si as dmisiona...indiferet ca este sef pana la urma este om...si nu este omeneste sa umilesti pe cineva indiferent de cauza...

| bunica a răspuns:

Spun in gand:"nenorocitu sa-ti cada ceva in cap" si cred ca fiecare a spus macar odata ceva urat de sefu lui.

| karla19 a răspuns:

Daca as avea nevoie de slujba aceea ca de aer as incerca sa-mi pun in valoare si mai mult calitatile mele ca sa-i arat ca a gresit atunci cand ma umilt. Si daca nici asa nu merge mi-as da demisia si mi-as cauta alt giob.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact, ii spui politicos ca nu iti place tonul cu care ti se adreseaza si ca ai fi mai receptiva la un ton adecvat! Nu te stresa si nu iti fie teama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer as reactiona direct si i-as zice pe fata tot ce am de zis... daca ai carte de munca nu prea are ce sa iti faca, daca e patron. fratele meu pleaca de acolo ca poate are ceva cu tine... dar nici o data sa nu te lasi umilit(a) de nimeni, ia atitudine si sustine-ti punctul de vedere pertinent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-mi.caut.altu

| alle_1386 a răspuns:

Nu