| Darius45633 a întrebat:

Cum sa devin Dj de lumini?

Răspuns Câştigător
| Darius45633 explică:

Ok. In primul rand trebuie sa incepi sa studiezi mai mult despre protocolul DMX care este o comunicare seriala DIGITALA mai pe intelesul tau cam ca un port serial de computer, desi sunt ceva diferente fata de RS232. Deci ceea ce vezi tu acolo este valoarea digitala a canalului in nici un caz tensiune (si este de la 0 la 255)
Depinde foarte mult de setarile pe care le-ai facut tu la controler dar si setarile dizpozitivului pe care il controlezi.
Dispozitivul are ori mici microintrerupatoare (DIP switch) ori un dispaly la care poti schimba adresa lui. Odata ce adresa canalului de la dizpozitiv se potriveste cu adresa canalului de la potentiometru atunci poti controla acel canal (strob, intensitate, culoare, iris, miscare etc.) Un dizpozitiv are de obicei ai multe canale ( sau poate avea doar unul) iar un controler de obicei poate controla pana la 524 canale desi unele controlere profi ajung pana la 1024
Nu trebuie sa faci un anumit liceu pentru asta. Insa intr-adevar presupune ceva cunostinte de electronica/fizica pentru a-ti fi mai usor, insa poti face asta ca un hobby si sa fi autodidact. (adica sa citesti cat mai mult despre)

4 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Invata despre DMX, controllere DMX si intreaba in stanga si in dreapta cine are nevoie. Acum in majoritatea discotecilor mari se mai folosesc si mixere video si/sau software pentru editari video proiectari imagini etc. Succes!

| Darius45633 explică (pentru simpluone):

Am un controller DMX Mater 2 dar am impresia ca e stricat, adica inainte pe canalul 5 imi clipea intruna lumina, cred ca se numeste functia strobe, iar acum nu mi se mai intampla nimic pe CANALUL ala, si nu stiu daca e stricat sau nu(pe display cand ridic butonu de la canalul ala imi arata cum creste si scade tensiunea). Nu am pe cine sa intreb ca sa pot sa stiu ce sa fac. Ca fara optiunea aia nu prea are farmec sa il folosesc, adica aia cam face tot cand il folosesc. Nu stiu daca te pricepi, dar mersi oricum.

| Darius45633 explică (pentru simpluone):

Si nu sti cumva la ce profil de liceu ar trebui sa merg? Pe unul cu electronica? La unul cu electronica se face multa fizica?, ca nu imi prea place =]

| Darius45633 explică (pentru Darius45633):

Mersiii multtttt!?

| Darius45633 explică (pentru Darius45633):

Ok. In primul rand trebuie sa incepi sa studiezi mai mult despre protocolul DMX care este o comunicare seriala DIGITALA mai pe intelesul tau cam ca un port serial de computer, desi sunt ceva diferente fata de RS232. Deci ceea ce vezi tu acolo este valoarea digitala a canalului in nici un caz tensiune (si este de la 0 la 255)
Depinde foarte mult de setarile pe care le-ai facut tu la controler dar si setarile dizpozitivului pe care il controlezi.
Dispozitivul are ori mici microintrerupatoare (DIP switch) ori un dispaly la care poti schimba adresa lui. Odata ce adresa canalului de la dizpozitiv se potriveste cu adresa canalului de la potentiometru atunci poti controla acel canal (strob, intensitate, culoare, iris, miscare etc.) Un dizpozitiv are de obicei ai multe canale ( sau poate avea doar unul) iar un controler de obicei poate controla pana la 524 canale desi unele controlere profi ajung pana la 1024
Nu trebuie sa faci un anumit liceu pentru asta. Insa intr-adevar presupune ceva cunostinte de electronica/fizica pentru a-ti fi mai usor, insa poti face asta ca un hobby si sa fi autodidact. (adica sa citesti cat mai mult despre)