| Marduk69 a întrebat:

Cum sa fac bani fara sa munces? Vreau sa ma las de scoala si sa fac bani. Dar nu sa ma angajez gen. Combinatii si din astea.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Fa-ti o afacere! cei ce castiga cel mai bine la noi in tara sunt cei cu facultate grea(medicina spre ex), calificari ca meserial sau cei cu afaceri de succes! in rest, nu prea ai cum sa nu muncesti. nu oricine iese artist, fotomodel sau ghid turistic(care munceste mai putin, distrandu-se mai mult calatorind)

| GoldenZenith a răspuns:

Si eu vreau sa fiu celebra fara sa fac nimic.

Combinațiile ti le cauți singur. Gen împrumuta bani cu camătă sau nu stiu laughing.

| peperonies a răspuns:

Stai sa iti pice din cer.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Sa renunti la educatie este cea mai mare prostie pe care ai putea s-o faci. Crede-ma ca la toti ne-ar placea sa stam degeaba si sa ne pice bani din cer, din pacate, viata nu functioneaza asa.
In prezent contributia ta adusa societatii este sa-ti vezi de scoala, avem destui analfabeti sau smecherasi care nu stiu lega o fraza. Mai tarziu vei munci, alege un domeniu care sa te pasioneze si vei imbina utilul cu placutul.

| ashlee a răspuns:

Nu se poate. Pana si afacerile cinstite esueaza deseori (din motive de concurenta, lipsa clientilor, etc.), asa ca trebuie sa ai intotdeauna o meserie pentru a putea supravietui.
Chiar si daca ai o afacere, e nevoie sa fii educat si sa ai o meserie (pentru ca e indicat sa ai o afacere intr-un domeniu pe care il cunosti, nu unul despre care nu stii nimic; altminteri, esecul este si mai previzibil).

Greseala financiara nr. 1 in viata este abandonarea studiilor (in special, a studiilor medii).

Nu e obligatoriu sa faci o facultate, dar un liceu profesional sau o scoala postliceala sunt necesare pentru a obtine calificare. Chiar si daca esti autodidact, tot ai nevoie in viata de un certificat de calificare (pentru a te putea angaja, a deschide un PFA, etc.).

Viata e lunga pentru a te putea intretine pana la sfarsitul ei numai din "combinatii".