| vladutzzz199 a întrebat:

Cum sa fiu rocker?
la 13 ani

Răspuns Câştigător
| вυттєяƒℓу ƒℓу αωαу -» a răspuns:

Trebuie sa iti placa intr-adevar rockul. dar daca tie iti place asa de faishon...
1. Bocancii. Clar, pe primul loc. Cu cat sunt mai grei (peste 4 kg fiecare e perfect) si mai acoperiti cu placute din metal, tinte, curele, cranii de fier si alte accesorii, cu atat statutul tau va fi mai observat de catre ceilalti. Nu uita, bocanciii se poarta si vara, si la 40 de grade, si pe plaja si, mai ales, cand intri in mare. Doar n-o sa renunti la maginea ta pentru un pic de caldura si apa acolo!

2. Tricoul negru cu nume de trupa pe el. Ai grija sa-l porti la orice concert, e reconfortant sa mergi la Therion si sa vezi ca cei de acolo au tricouri cu Sepultura, Metallica sau, da, da, da - cu Dimmu Borgir. Sigur si trupa se bucura sa vada ca-ti plac si altii, nu doar ei. Bineinteles, aici ar fi inevital bancul cu rockerul care face dus, dar ma abtin, ca-l stiti cu totii.

3. Parul lung. Foarte lung. La concerte, cel mai bine e sa te bagi in mijlocul multimii, unde e aglomeratia mai mare si sa dai din cap cu putere. Pe cine poate deranja un par atat de frumos, care le intra in nas sau li se lipeste de ochi?

4. Accesorii - cat mai multe! Daca se poate sa te ingropi sub cateva kilograme de lanturi, cranii atarnate la gat, curele cu cap de monstru, zale, bratari din piele impletite, tinte, neaparat tinte, poate sare cineva sa te muste de gat, e foarte bine. Cantitatea si greutatea primeaza.

5. Gestul de a canta la chitara - nu conteaza ca nu stii sa canti la chitara. Ideea principala e sa simulezi asta cu succes. Oriunde esti, misca-ti degetele ca si cand ai canta, toata lumea va deveni constienta de preferintele tale muzicale. Am mers in tren cu un rocker care tot drumul a facut numai asta. Partea amuzanta e ca a adormit si isi misca mainile si in somn, semn ca rockul bate biologia.

6. Atitudinea superioara - pentru ca nimeni nu asculta ce asculti tu. Toti sunt niste luzeri, muzica adevarata nu se mai face, dupa Purple, Stones si Zeppelin a murit totul. Daca totusi n-a murit, atunci cauta cele mai dure trupe, nu Manson, NIghtwish sau alti diletanti. Oricum nu te intelege nimeni, pe tine si pe rock-ul adevarat.

7. Pielea sau daca nu latex-ul - geaca de piele e deja de domeniul trecutului. Pantalonii de piele merg, mai ales la baieti. Fetele deja au trecut la urmatorul nivel, cu bustiere din latex, fusta sau pantaloni scurti tot din latex, combinate cu plasa, dantela sau ciorapi negri rupti. Asta daca nu au trecut la nivelul "si mai" urmator, cu rochii gotice, lungi, negre si cu multa dantela (unele sunt chiar frumoase si unor fete le sta chiar bine in ele).

8. CD-ul din rucsac - il scoti cand te intreaba cineva ce asculti. Ii explici conceptul fiecarei melodii, cum a fost facuta, ce tip de chitara s-a folosit si cine au fost aia care ti-au copiat trupa preferata.

9. Autografele de la trupe - de la toate trupele care au venit in Romania. Metropotam iti recomanda sa-ti faci un album cu autografe, poze tinundu-te prieteneste in brate cu solistul si poezii scrise de tine, sub inspiratia muzicii lor.

10. Tristetea. E mai greu sa fii rocker vesel. Durerea lumii trebuie sa fie in tine. Nu uita sa pari mereu suparat si sa povestesti tutror de depresiile tale. Ah, da, si de lecturile din Cioran.
nu trebuie chiar sa iti lasi parul lung sau sa porti bocanci la 40 de gradelaughing

42 răspunsuri:
| Andreea_8014 a răspuns:

Daca nu-ti place muzica rock.
nu ai cum sa fii rocker.
Daca iti place bine, daca nu, nu!

| nobody_7406 a răspuns:

Penala intrebarestraight face... cred ca esti un pusti care doreste cu disperare sa se faca VAZUT. iti place rock-ul? din moment ce nu stii cum sa fii adept al acestui gen inseamna ca nu ai nicio legatura cu aceasta muzica...deci mai bine las-o balta

| User a răspuns:

Lasaoh go on. mai bine ramai manelist in continuarehappy

| tarziu a răspuns:

Fa'te emo, e mai usor laughing

| Manele Man a răspuns:

Doamne ce intrebare... din ce pestera ai iesit?

| Deea a răspuns:

Bai copile?
pe ce lume traiesti?
traieste`ti viata lasa`l dracului de rock

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce vrei sa fii, roker sau actor sau nu sti?

| annie23 a răspuns:

Muzica rock, imbracaminte neagra, geaca de piele neagra, bocanci, tricouri cu trupa rock, par lung etc...bafta

| AdnanaIoanaaa a răspuns:

Cum sa ai un pic de creier.la 13 ani? stai acolo pe gutza si salam fara nr fara nr si nu mai pune intrebari penale...laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa fii rocker? Nu e chiar asa cum crezi tu...nu te faci rocker peste noapte-trebuie sa fie natural.Macar asculti rock?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu si usor si cu mult spor

| yami_2526 a răspuns:

LOL...Rocker esti pentru ca simti nu pentru ca ai VREA sa devi... ce rost are sa te prefaci.Eu sunt rock-erita dar sunt asa de cand ma stiu si cand am aflat de rock am ramas uimita ca de fapt asa eram eu. Pustiulica nu iti recomand sa te prefaci daca nu o simti daca nu sti ce e aia rock sau nu il simt in cap si in suflet.asa ca mai bine fi tu si vezi ce ti se potriveste

| vladutzzz199 explică:

1nu ascult manele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu si as vrea si eu sa aflu cu sa fi rockerita

| rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: a răspuns:

Ramai la manelelaughing
ar trebui sa'i dai fundita lu' roxx baa pentru efortul de a scrielaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai mai pune doua intrebari din astea si ma duc la culcare fericita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba cen pl mea aveti cu el maneaua e de rahat ce dracu invatati sa fie manelist jos cu maneaua sus cu rock si dc dracu dati un flux copiluluisa fie emo? handicapati dracu ce sunteti daca nu stiti ce sa ziceti mai bine taceti dracu din gura bv ma vladut respect si eu sunt rockar \m/

| theea_5574 a răspuns:

Da`mi un mesajul cu id`ul tau si te ajut cu placere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Tristetea.chiar daca u nu esti o fire trista trebuie mereu sa te gandesti la lucruri najpa.sa fi ganditor mereu.2.imbracamintea cat mmmmai nu stiu asa gotica...de ex un tricou negru cu nume de trupa pe el.pantaloni sau blugi cu talie lunga.etk.3.parul lung 4.sa nu spui niciodata la colegii din jur dc esti trist!

| TheDarkEmpire a răspuns:

Te nasti rocker, nu iti cumperi personalitatea...
Si pe deasupra ce sa mai zic, cativa dintre cei care au raspuns e vai de viata lor...

| loll a răspuns:

Poy da \m/ nu stiu uite...rockul...trebuie sa stii ce inseamnaa ROCK sa iubesti genu' asta de muzicaa

| MidnightSun a răspuns:

laughing Lasati copilu' in pace, poate ii trebuie la o piesa de teatru la scoalalaughing. Pai, mai Vlade, eu sunt fata, si ascult din clasa a3a rock si acum sunt in a8a. Si cum am devenit eu rockeritza\m/!? Pai eu ascult rock si trupe de cand lumea si pamantul(Nirvana, Metalica, Zeppelin, da' si MM, Evanesence, Slipknot etc.) Tu trebuie sa intelegi ca trebuie sa iti placa muzica rock, iar mai apoi sa te comporti ca unul. Ca ai putea sa asculti Inna si Shakira ori Guta si Salam si sa te imbraci in negru si numa' rocker n'ai sa fiilaughing. Eu ma imbrac normal, blugi si hanorac, niste tenesi sau skate-shoezithinking Nu cred ca daca asculti rock trebuie sa te imbraci numai negru sau mai stiu eu ce. Am avut perioade in care ma imbracam hippie si mergeam cu castile in urechi ascultand Metalicalaughing, de ce? ai sa ma intrebi acum, pai simplu! Ma plictisisem de negru si m-am imbracat cu albastru apoi rosu verde etc si am ajuns sa port haine foarte colorate si bentite hippie pentru ca imi placeau, si ma regaseam in stilul asta. Acum? Acum sunt o fata normala, care asculta rock. Sa fii rocker adevarat inseamna sa iubesti muzica rock, nu sa fii imbracat in negru si dat cu o tona de tus si dermatograf pe la ochi(chiar daca esti baiat). Sper ca ai prins ideea. Peace, love, empathy(K.C.)winking

| ArcAnna a răspuns:

Cum sa devii rocker

Ca inceput: viata de rocker e mai grea decat cea de rapper (bocanci mai grei).

Pas 1
Este acelasi ca si la rapper: iti schimbi stilul de viata, deci nu mai asculti manele, insa un Paleru si un Florin Salam la petrecerile de tipul ritual-orgie la care vei vrea sa participi, este OK. Insa despre petreceri vom vorbi mai tarziu.

Pas 2
Ca sa fii rocker ca la carte, toata viata trebuie sa fii un neinteles. Chiar daca uneori lumea va incerca sa te inteleaga si va reusi sa te inteleaga, ramai un neinteles, doar esti rocker. Rock ON!
Pas 3
Sa zicem ca rock-ul e un pic mai agresiv pentru gusturile tale (manele si Dj Pagal), insa formatiile de la tata si mama [Queen, Ozzy Osbourne, Phoenix ] ar mai merge. Tu tine minte in continuare doua lucruri: sunt un neinteles si Rock ON! Daca vei gandi asa, mai tarziu o sa asculti rock greu: Heavy, ceea ce e bine. Rock ON!

Pas 4
Imbracamintea te defineste mai mult decat muzica pe care o asculti. Pentru inceput trebuie sa tii minte cateva lucruri: haine negre. In ceea ce priveste hainele negre, ai putea fi interpretat de ceilalti ca fiind lipsit de creativitate, dar tu esti un neinteles oricum, asa ca parerea celorlalti nu conteaza.
Hainele: - tricouri negre cu formatii daca se poate: Sepulura, Dimmu Borgir, Cradle of Filth;
- blugi negri sau pantaloni din piele. Cu pantalonii de piele esti mai rocker;
- geaca de piele. Lumea va crede ca ai motor;
- bocancii negrii (rocker adevarat), cat mai grei. Daca nu gasesti poti sa incerci la armata romana, sunt la reduceri. Tine minte: hainele negre si bocancii trebuie purtati pe orice anotimp, fie ca e vara sau iarna, chiar daca faci viermi sau ciuperci, asta te defineste ca rocker. Rock ON!

Pas 5
Pleata, daca nu pleata atunci chelie, cioc, cat mai lung, si cercei. Daca aceste 3 elemente se vor regasi la tine, o sa fii tot timpul diferit de ceilalti, deci esti rocker. Cerceii, daca se poate, cat mai multi si cat mai mari: in urechi, nas, spranceana, buza, in sfarcuri nu mai e la moda. Chiar daca o sa arati ca o perna de ace, vei fii METAL!

Pas 6
Ca sa fii un rocker tare, trebuie sa ai prieteni care sa-ti spuna asta. Toti prietenii tai sunt rockeri tari si grei.
Toti beau bere asa ca si tine, caci si tu vei bea bere la randul tau, la pet, chiar si atunci cand ti se va face foame. Renunti la shaorma pentru 2 beri (la pet).
Trebuie sa socializezi cu ei, asa ca vezi sa fii tot timpul la petrecerile lor sau la toate concertele la care se duc si ei. Cu petrecerile te vei obisnui foarte usor, pentru ca dupa cateva beri, toata lumea va trece de la grohaieli la "cine e stapanul, cine e jupanul". Tranzitia e grea la inceput, ca dupa, o sa cazi melancolic pe ganduri, aducandu-ti aminte de vremurile de altadata (manele). Se termina berea, gandurile se duc, grohaielile incep. Rock ON!
La concerte vezi sa ai tricou cu formatie. Daca vei avea tricou cu formatia care concerteaza, prietenii tai rockeri tari si grei te vor adula ca pe un membru al formatiei. Rock ON!

Pas 7
Sa fii intr-o formatie nu e un lucru rau pentru un rocker. Cum toti sunt intr-o formatie nu ar fi rau sa fii si tu intr-una (asta te face mai rocker). Nu conteaza la ce instrument canti, atata timp cat ce scoti este zgomotos, esti METAL. Versurile despre: sange, viata ta neinteleasa, femei, dumnezeu, Dracul. Rock ON!
Mijloc de promovare al formatiei: profil de hi5 sau MySpace sau amandoua. Poze alb-negru, toata lumea priveste suparata sau furioasa la camera.

Mici detalii rock-aricesti:
- trebuie sa pari ca stii sa canti la chitara, chiar daca nu ai pus mana pe un instrument vreodata;
- te uiti urat la lumea de pe strada;
- iti grohai muzica pe strada;
- nu-ti plac pisicile negre;
- te speli cat mai rar;
- emo nu este rock;
- semne specifice rock-erilor [cele doua degete ];
- te uiti obligatoriu la Bring the Noise
Tine minte toate aceste lucruri, si dupa un timp toate iti vor intra in reflex. Atunci vei fii un rocker natural, un rocker exemplar.
Daca totusi nu iti iese treaba, poti reveni la cine esti tu cu adevarat si probabil asa e cel mai bine. Manele ON!

scrisa de cineva. sincer parerea mea e cu totul alta

| TheDarkEmpire a răspuns:

@ArcAnna A meritat sa citesc tot laughing, imi place satirizarea.
PS: Nu oricine poate sa grohaie, adica sa faca growling. Te nasti cu aceasta trasatura.Depinde si de voce.Eu pe clasa a-6-a aveam o voce groasa ca dracu', cand cantam la muzica laughing radeau astia de mine.Da, dar acum, pot face un growling de toata frumusetea smug, insa trebuie antrenament ca sa fie cat mai bun.

| ArcAnna a răspuns:

1.simte rockul. daca te face sa tremuri sa dansezi sa canti sa vibrezi inseamna ca esti rocker
2.sa simti ca muzica asta te reprezinta.simti asta.plangi la o anumita melodie.iti vine sa exprimi ce simti la o alta
3.imbracamintea.ce simti? cum te'ai vedea imbracat? (eu nu m-am inspirat dupa nimeni - mi-am cautat bocanci new rock si am simtit cand i'am gasit pe cei pe care mi'i doream)
4. daca esti pasionat de muzica poti invata sa canti la un instrument(ai putea ajunge sa creezi ceva)
5.fii original in tot ce faci.nimic nu te face rocker. efectiv esti.o simti, o traiesti esti tu
6.ca idee de haine - skateri,blugi normali,un tricou alb sau negru cu formatia preferata,curele cu tinte, zgarduta(unii tipi poarta asa ceva-nu arata deloc gay), poti purta tricouri cu imprimeuri cu lupi si altele genul http://images6.okr.ro/......pg,bocanci sau ghete, pantaloni de piele, bratari cu tinte

| dschafer7 a răspuns:

Hei. um, nu poţi să "devii" rocker. rocker te naşti. fără supărare. happy oh go on!

| dschafer7 a răspuns:

Hellău. aşa te "naşti". happy raised eyebrows rocker.

| gabybitzu a răspuns:

Totusi, eu nu sunt de parere ca trebuie sa fi sobru si trist pentru a fi rocker. si nu trebuie neaparat sa ai palton, bocanci si pantaloni de piele. eu, ca rocker, ma imbrac cu blugi sau pantaloni camo, cu tricouri cu trupe sau mesaje haioase, iar in picioare imi iau skate-shoes. dar, cum s-a spus si mai devreme, trebuie sa te nasti rocker

| yayka a răspuns:

Nui asculta pe manelistii ceia ei departe nu o sa duca ^_^ daca ai talent poti cinta la gitara sau poti fi grouler apai i bini da mai greu sa-ti cauti o grupa!

| CannbalCorpse a răspuns:

Uăăăăăăă!
Rocker?! Nu e pentru oricine! Rocku' se simte, se trăieşte nu să-i întrebi pe alţi cum e să fii rocker
вυттєяƒℓу ƒℓу aωaу -» Te rog nu mai scrie romane despre rockeri ok?!
Frate ai scris acolo BAZACONI!