| Annddrreei a întrebat:

Cum sa gasesc o farmacie sau o fabrica de medicamente in Germania (Augsburg de preferat) unde sa fac practica 2 luni cu Erasmus +? Am cautat pe net adrese de email samd. dar nu am avut noroc si nu stiu ce sa fac sau cum sa intru in contact cu un brand international, poate acela ar fi mai deschis sa accepte studenti in practica.
Astept sugestii, pareri, orice ma poate ajuta.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Doresti neaparat din Augsburg?
Cunosc o firma ce ambaleaza solutii oftalmice, perfuzii si etc...
dar e in B.adenWürttemberg.
Pana acum a primit des studenti in practica (nu neaparat prin Erasmus).

| Annddrreei explică (pentru NLS):

Cum se numeste firma?

| NLS a răspuns (pentru Annddrreei):

Ți am trimis numele in mesaj.

Poti încerca, dar cu criza asta a pierdut unii clienți și o perioada nu au avut de lucru.
Fac tot ce pot sa rămână eficienți, de lucru au momentan, insa nu știu dacă sunt dispuși sa ia în practica.
Mai ales dacă nu știi germana din domeniul asta (farma, control calitate, mediu aseptic, inginerie-fiind vorba și de mașini).

| ancaval a răspuns:

Ești asistent de farmacie?
Dacă ești acum la Augsburg și ști limba germană, mergi la o farmacie din apropiere și vorbește cu cei de acolo.

| Annddrreei explică (pentru ancaval):

Sunt student la farmacie, nu stiu prea bine germană, caut pe limba engleza, însă nu am cum sa ajung in Augsburg si trebuie sa caut locul de practica de aici din Romania.

| ancaval a răspuns (pentru Annddrreei):

Nu știu dacă găsești.
Pentru asistenții medicali sunt multe șanse.

Facultatea nu vă asigură practica? Ce nasol. Colegii tăi unde merg în practică? Vorbește cu ei, să mergeți împreună.