| adynutzhot a întrebat:

Cum sa redactez un interviu?

Răspuns Câştigător
| geop a răspuns:

La titlu pui ca ceva din ce a spus în interviu: (exemplu) "Cred că România va avea un viitor frumos". Apoi sub titlu sau deasupra pui numele celui intervievat (interviu cu Aurel Ionescu, profesor la... ) Apoi faci un "şapou", adică o parte introductivă în care spui cine este omul şi îl lauzi puţin, şi faci un fel de prezentare. Îţi faci întrebările, care să fie destul de obiective. Nu-l întrebi chestii intime sau la care simţi că nu îţi va răspunde vreodată. Întrebările le scrii cu bold, iar răspunsurile cu font normal. Înaintea întrebărilor pui numele tău şi două puncte şi la răspunsuri numele lui şi două puncte. Astea la prima întrebare şi la primul răspuns, apoi poţi pune doar iniţialele. http://www.evz.ro/......00362.html un exemplu...

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Mai gasesti si aici cateva sfaturi utile http://ro.wikipedia.org/......i/Interviu

| DiamantulAuriu a răspuns:

Cum trebuie să fie întrebările într-un interviu

- să nu se refere la domenii cunoscute ziaristului

- să nu aibă caracter general

- să nu fie puse mai multe întrebări deodată

- să nu fie lungi

- să nu fie de tipul la care să se răspundă prin da sau nu

- să nu sugereze răspunsul

- să nu fie ipotetice