| numesiprenume0 a întrebat:

Cum se calculeaza la cartea de munca (pentru pensie) timpul lucrat in alta tara? Se primeste pensie si din tara in care ai lucrat sau se cumuleaza intr-una singura? Ma refer la o tara din Uniunea Europeana.
De exemplu daca timpul minim de cotizare in Romania este de 35 ani si o persoana a lucrat 30 in Romania si 5 in alt stat european, la final va primi o singura pensie sau doua?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca ai lucrat in străinătate cu contract de munca, vei primi pensie de acolo daca ai lucrat minim 5 ani de zile. Nu este obligatoriu sa fi lucrat 5 ani consecutiv, ci total adunate lunile sa dea 5 ani. Ce ai lucrat in Romania, vei primi pensie daca ai minim 15 ani lucrați cu contract de munca.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Numai în cazul în care a existat contract de muncă valabil, plătite cel puțin în străinătate toate taxele, impozitele care sunt incluse în cartea de muncă.
Altfel, zero șanse. Eventual, pensia minimă. Oricum, numai la Casa de Pensii veți găsi cel mai complet răspuns la întrebarea dumneavoastră.
Intrați pe site-ul oficial al Casei de Pensii și puneți întrebări.