| lharisse a întrebat:

Cum se calculeaza media pentru intrarea la facultate? Adica cea de la bac si cea din clasele 9-12?

Răspuns Câştigător
| BrD a răspuns:

Doar cea de la bac si in functie de facultate, va tine sau nu cont de anumite medii.

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Intra aici si vezi cum se calculeaza la Universitatea de vest din timisoara /...10-uvt.pdf

| REDSQ a răspuns:

(Media anilor de studiu + media de la BAC) : 2 = media de admitere, insa unele universitati pot cere si un examen de admitere. si atunci nota de mai sus la randul ei se aduna cu nota din examenul lor si se imparte iar la 2 si da media generala de intrare

| Alex_10000 a răspuns:

Media de la cele 3 materii d la bac + media 9-12 + media de la mate, fizica, chimie 9-12...si acum depinde ce profil iti alegi la facultate. de ex la tehnic te pune sa-ti alegi media de la mate fizica, chimie (care ai avut-o tu mai mare dintre ele) + media bacului + media 9-12, toate impartite la 3. Asta e media de intrare la facultate