| Prisacaru_Cosmin_1998 a întrebat:

Cum se face media la purtare? Ex : Daca am 4 la purtare pe primul semestru si 10 pe al doilea raman repented si de ce?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media anuala este media aritmetica a celor 2 medii semestriale, in cazul expus ar fi 7 si nu ramai repetent.
Esti repetent doar daca media anuala la purtare este sub 6, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 131.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
b) elevii care au obţinut la purtare calificativul anual "Insuficient"/media anuală mai mică de 6, 00;"

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in primul semestru nu ai fost la ore si ti-a dat 4 la purtare. Cum sa treci clasa daca nu ai invatat(macar sa stai de pomana la ore) un semestru? Cum poti recupera acel semestru decat sa repeti clasa?

| Prisacaru_Cosmin_1998 explică (pentru anonim_4396):

Am un ratat de director care vrea să îmi pună Media 4 că am înjurat și pot să trec clasa?

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns (pentru Prisacaru_Cosmin_1998):

Nu prea poti...

| Prisacaru_Cosmin_1998 explică (pentru Tarcea_Nicoleta_1979):

De ce zici asta?

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns:

Daca la sfarsitul anului ai media 10 nu ramai repetent.