| uchihasasuke09 a întrebat:

Cum se invata engleza mai bine, adica cum poti sa treci de la b1 la b2 si dupa la c1? Cat dureaza in medie si cate ore pe zi? Ce faci daca la speaking esti mult mai slab?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum se invata engleza mai bine...Cat dureaza in medie si cate ore pe zi?"

dacă ești receptiv, vine de la sine, fără efort

dacă ești lemn/bâtă/tufă poate niciodată

...adevărul e la mijloc

| Legion7X a răspuns (pentru sierra1):

Ai ști tu dreptate.

| Legion7X a răspuns:

Engleza se învață mai bine memorând multe cuvinte și expresii traducând tot ce îți pică din muzică, articole în engleză văzute pe net, poți citi o carte în engleză dacă ai, de aventură, mister, dramă etc. În rest nu știu altă soluție decât aceasta, să pătrunzi adânc în cuvinte și totodată să te familiarizezi cu tot ce este nou. Netul este plin de siteuri românești cu definiții în engleză, cât și siteuri englezești cu definiții în engleză.

https://hallo.ro/dictionar-englez-roman/Back
http://ro-en.gsp.ro/index.php?d=e&q=Back
https://www.wordreference.com/enro/
https://ro.bab.la/dictionar/engleza-romana/
https://ro.oxforddictionaries.com/traduceti/engleza-romana/get

| Dandinelle a răspuns:

"all you have to do is practice" dupa cum spunea un mare pictor odata.
Cauta pe net, gasesti de la ielts sau cambridge testele de B2, C1 si practica cu ele. Planifica-ti sa ai consistent 1-2 ore pe zi cel putin pe partea de invatat, daca vrei sa progresezi mai repede. Nu exista o metoda mai magica decat practica de la b2 in sus.
Legat de vorbit, daca nu ai ocazia sa vorbesti cu straini zilnic, incearca sa te uiti la filme in engleza, cu subtitrare sau nu (de preferat cu timpul sa scoti subtitrarea) ca sa te obisnuiesti cu "flow"-ul de cuvinte.

| uchihasasuke09 explică (pentru Dandinelle):

Ce parere aveti de colectia de carti English today?

| Dandinelle a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Pentru invatat probabil e de ajutor, nu m-as arunca in cumparat materiale. Gasesti online cursuri de engleza pe diferite niveluri, pe gratis, pe Youtube. Incearca de exemplu sa gasesti english b1 course lesson 1, cu dictionarul langa tine. Cu cat te obisnuiesti mai repede cu limba in auzit si discutat, cu atat inveti mai repede

| uchihasasuke09 explică (pentru Dandinelle):

Pe viitor daca as vrea sa invat o limba noua ce mi-ai recomanda sa fac?

| Dandinelle a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Nu sunt experta in limbi straine. de fiecare data cand am incercat sa invat o limba noua am inceput cu tutoriale pe Youtube, tv in limba respectiva cu subtitrari in romana, dupa aceea evoluat la filme in limba respectiva cu subtitrari in aceeasi si incercat de avut conversatii, chiar si online pe limba respectiva. La final, testul cel mare, mi-am ales nivelul la care credeam ca sunt si am dat testul online pentru nivelul respectiv, cand nu-mi iesea, cautam si de ce si ma axam mai mult pe partea aia la invatat.
O sa inveti engleza fara griji, si o sa o inveti si mai mult cand o sa vorbesti cu oameni vorbitori de limba engleza, nu neaparat nativi.