| Petrovic a întrebat:

Cum se numește personalul aferent al Navigației Aeriene?
Dacă la vapoare se numește Marină, la avioane cum se numește?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aviatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La vapoare se numeste "marina" (scris cu "m" mic ca nu substantiv propriu) si la avioane se numeste "aviatie". Personalul se numeste aviator, steward, coordonator de zbor, etc. Asta pentru ca este personal navigant si nenavigant ca si la marina. Personalul de la marina se numeste capitan, marinar, mus, etc. Ai confundat ocupatia cu personalul.

| Violleta2022 a răspuns:

La avioane se cheama: insotitori de zbor, sau stewarzi.
Iar conducatorul aeronavei de znbor, se numeste: capitan de aeronava (avion).

| ziftode a răspuns:

Aviatori happy

si la marina exista piloti, mateloti, capitani, etc., insa intrebarea era practic "un singur termen in aviatie care sa le cuprinda pe toate, asa cum marina cuprinde tot personalul de navigatie"

din cate stiu eu nu exista un echivalent pentru aviatie, cel putin nu unul general, d.p.d.v. militar ar putea fi "air force", dar tot e doar un caz particular, departe de a fi la fel de general ca marina!