| IDK20 a întrebat:

Cum stiu ce vreau sa fac in viata? Cum ati procedat voi?
Am o mare dilemă.
Mai este o lună si termin primul an de facultate si nu prea ma pasioneaza facultatea sau ce urmeaza sa fac după. Sunt la asistenta medicala din cadrul Umf si nu ma atrage profesia de asistent medical, fie ca salariul este ok.Sunt in sesiune si nu am motivatie sa invat si ma gandesc sa o las de pe acum, fara sa mai dau examenele.Nici nu m-am gandit foarte mult inainte de a face decizia asta, mai mult m-a indemnat cineva.Eu ma gandeam sa dau la medicina dentara sau la psihologie.Am sanse mari sa intru la prima, mi se pare putintel interesant dar am auzit ca te angajezi greu si ca trebuie sa iti faci propriul cabinet stomatologic.Imi plac cat de cat materiile ce se studiaza la UMF insa este si mult de tocit, lucri care nu prea imi place si nu stii daca m-as descurca.Si in legatura cu psihologia, mă atrage cat de cat insa nu am foarte multe informatii despre aceasta facultate.Si in acest caz, am auzit ca iti gasesti loc de munca greu si ca acest domeniu nu e foarte cautat in Romania, nu stiu daca este adevarat.Nu ma simt mai atras de una si mai putin de cealalta, n-am mai fost mai nehotărât in viata mea. Poate imi dati niste informatii despre cele 2 facultati.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LadyKanae a răspuns:

Hei! În primul rând, încearcă să te gândești atent la lucrurile care îți plac cu adevărat, ce meserie ți-ar surâde și pe care ai face-o cu plăcere (și să înveți cu plăcere să o faci, de asemenea).
În al doilea rând, mulți oameni trec prin ceea ce treci tu. Persoana care știe cel mai bine ce să facă mai departe ești chiar tu: o să fie decizia ta dacă vei continua această facultate sau dacă te reprofileze. Nu îți poate răspunde nimeni exact "ce e mai bine".
Eu sunt studentă la medicină generală și chiar îmi place mult, de când eram în gimnaziu voiam să ajung aici. Dar asta a fost în cazul meu, să zicem că am avut o sclipire despre scopul vieții mele de la o vârstă mai fragedă, însă, nu trebuie să te descurajezi.
Dacă rămâi la asistență medicală, să știi că există târguri de job-uri în domeniul medical și am înțeles că se caută și asistenți. Dacă renunți și mergi pe altceva, eu îți urez multă baftă și să îți găsești adevarata pasiune happy

| IDK20 explică (pentru LadyKanae):

Pai evident ca stiu ca se cauta aceasta profesie, insa nu imi place deloc, sunt neutru fata de ea, nu vad nimic interesant la ea.Nu vad de ce sa raman.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicina dentară este complicată și o să ajungi să nu îți placă.
Psihologia se ocupă de suflete, adică de conținutul creierului.
Aici sunt posibilități nelimitate de explorare. Că se găsește greu de lucru este poveste. Îți deschizi un cabinet privat.

| Lizuca1234 a răspuns:

Hei. Calmeaza-te! Fiecare avem puncte de cotitura in viata. Important este sa te mentii lucid,sa gandesti ce este mai bine pentru tine si nu in ultimul rand, in nici un caz nu te lasa influentat de altii. Fac si eu asistenta medicala pentru ca imi doresc mai mult de la viata, pentru ca imi plac unele aspecte ale meseriei. Pune pe o foaie beneficiile si pe alta motivele pentru care nu merita sa alegi o astfel de meserie. Deci, calm, fruntea sus, fii optimist si totul va fi bine!