| Andreea7000 a întrebat:

Cum v-ati decis la ce facultate să mergeți? Ce v-a determinat si cum v-ati dat seama ca asta vreți să faceți? Puteți spune povestea pe larg dacă doriți.

Eu nu știu la ce facultate să dau, cu toate că îmi știu pasiunile care sunt fotografia și actoria, dar sunt sigură că nu vreau nimic in domeniile acestea. Totuși parcă mi se par interesante arhitectura și criminologia sau psihologia criminalistică. Domenii total diferite, dar nu stiu dacă este doar o curiozitate sau aș putea și vrea să fac ceva din ele. De aceea vreau să aud poveștile voastre. happy

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

In liceu am avut de ales intre automatica, medicina si scoala de asistente. Cum am eliminat: la asistente nu am mai mers pentru ca ar fi insemnat anturaj de 99% fete, ceea ce am urat dintotdeauna. Automatica nu am vrut pentru ca nu corespundea cu dorinta de a ajuta oamenii. Asa am ramas pe medicina ca sa pot fi folositoare cu ceva si sa simt ca nu invat degeaba sau in mod egoist doar pentru mine. Un motiv in plus a fost faptul ca am crezut ca anturajul nu va fi alcatuit numai din fete, dar am ramas dezamagita cand am vazut ca dintr-o serie de 100 de oameni erau maxim 10 baieti, dar na, asta e acum.

| Adry05 a răspuns:

Aș fi vrut să dau la actorie da m-au convins ai mei să o păstrez la nivel de hobby. apoi eram între psihologie și limbi străine. mi-am dat seama că n-aș rezista la psihologie când am avut de-a face cu oameni mega pesimiști cărora le zici o chestie și parcă nici n-aud. mi-am dat seama că n-am răbdare. am ales limbi străine și pentru că am muncit mult să iau o diplomă cambridge și în perioada aia mi-am dat seama că-mi place să fac asta, lucram câte 5-6 ore pe zi pe lângă școală la engleză și în loc să mă obosească sau să-mi vină să dau cu caietele în toate părțile, îmi plăcea cumva

| Frank51 a răspuns:

Sunt mai multe chestii de care trebuie sa ti cont, daca este pasiune foarte mare, daca te poti sustine financiar din asta, daca ai mentalitatea necesara intelegerii unor concepte, etc. Trebuie sa te gandesti daca viitoarea cariera te poate sustine financiar atat pe tine cat si pe familia ta, daca iti poate oferii o oarecare libertate.

Sa iti zic cum am procedat eu. Am stat 3 ani sa ma gandesc ce fac, mi-am tot zis "daca e sa fac ceva, macar sa fac ce imi place", macar sa activez in domeniul care imi place si de care sunt mandru, asa cum tu poate apreciezi mult fotografia sau actoria, si nu regret decizia luata.

| Nemessys a răspuns:

Uite. urmatoarele randuri sunt tot scrie de mine, dar la altcineva care a avut aceeasi intrebare ca a ta asadar dau un copy/paste aici.

Asculta-ma, o sa-ti zic niste lucruri importante de care sper sa tii cont.
Nu sunt si nu o sa fiu niciodata contra facultatii dar foarte multi liceeni au o mentalitate gresita in ceea ce priveste drumul in viata, printre care se afla si facultatea.
Vezi tu, treaba asta se datoreaza celor care nu au un drum stabil in viata sau un anumit target exact, incat sa zica,, BA EU ASTA CLAR VREAU SA FAC SI PUNCT! " Din diferite motive. Si ghici ce, printre motivele alea NU se afla sau cel putin NU SUNT pricipalele motive,, se castiga bine",, imi ofera un viitor stabil",, imi ofera un statut social ridicat",, are avantajul ca..." sau indirect, i-a influentat x sau y, filme, seriale, social media ca e ceva wow. Sau mai exista categoria,, ca asa a zis mama" sau,, ma omoara ai mei daca nu fac facultatea asta "
Cand citesc,, ce parere aveti, merita una dintre ele?" deja miros nesiguranta. Atunci cand esti hotarata sa pornesti pe un drum mergi in continuare. Daca ti-ar raspunde 50 de useri cu,, nu, nu merita" zi-mi sincer ce ai face? Sau posibil sa primesti raspunsuri de la niste lenesi care s-au ghidat doar dupa urechea lumii si care la fel, au facut alegeri gresite. Iti pot spune facultatea este grea, ca nu merita, cand de fapt vina este a lor. Chiar si eu daca as fi facut aceasta facultate, nu ti-as fi raspuns. Da stiu, par rau, dar sper sa intelegi de ce. happy Daca intrebi un prost si un lenes cum este facultatea dea. o sa auzi numai de rau si o sa-ti schimbi ideea.
Pasii pentru gasirea drumului in viata sunt.

1.Afla ce calitati, aptitudini, talente ai.
2. Afla ce-ti place sa faci, ce poti face cu lucrurile de mai sus si cum le poti imbunatati.
3. Gaseste domenii (nu doar job-uri), unde se cauta asa ceva.
4. Afla cum poti ajunge acolo. Aici afli daca merita sau nu sa faci facultate, pentru ca nu pentru orice merita sa faci happy.
5. Munceste si munceste si munceste pentru a ajunge acolo, da tot ce poti si eu iti garantez, dau scris ca o sa ajungi acolo unde-ti doresti. sa ai bani, sa fii fericita si implinita pe plan profesional.
Hai sa luam profilul unui viitor psiholog.
1. Are voce si un mod de a vorbi foarte placut, este calm, empatic, nu judeca si este rabdator.
2. ii place sa vorbeasca cu toate categoriile de oameni, sa le asculta problemele si sa-i ajute.
3. Stiind lucrurile astea despre el, se intreaba,, hm. oare la ce as putea sa-mi folosesc aceste talente". Si se gandeste la domeniul psihologiei.
4. Afla ca pentru a ajunge psiholog trebuie sa urmeze o facultate, un master + alte cursuri, pregatiri si practiva, semniarii, ore de dezvoltare persoanala etc.
5. Evident ca o sa faca aceste lucruri si o sa dea tot ce poate pentru a ajunge acolo.

Vezi. din punctul meu de vedere, asta este mentalitatea corecta. Nu acela in care se trezeste cineva cu cateva luni inainte de bac si se intreaba,, dar eu ce sa fac cu viata mea? Toata lumea se duce la o facultate, ok, hai ca ma duc si eu ca si asa ma **** mama destul la cap". Genul ala de oameni ii vad des si pe TPU.

Incepusem sa vorbesc cu diferiti studenti si din vorba in vorba am ajuns sa-i intreb pe cat mai multi,, la ce facultate esti si de ce ai ales-o".
Sincer, rezultatul a fost dezamagitor. Daca-i intrebam in viata reala mereu se incepea cu un,, paaaaaai" + o pauza de vreo 2 secunde, sa nu uitam si de ochii dati intr-o parte. Si a fost suficient, nu m-a mai interesat restul raspunsului. Iar altii din mediul on-line imi dadeau doar raspunsuri seci care greu imi era sa cred ca le apartineau.

Stii de ce am scris asta? Pentru ca-i vad pe foarte multi ca sunt in ultimul an de facultate si se intreaba,, hmm. ca ce pot sa lucrez daca am facultatea de?" Stau si ma intreb,, pai de ce dracu ai inceput-o?!"

Nu stiu ce si cat ai inteles din asta sau daca te-a pus cumva pe ganduri, dar e ok ca macar sa o stii. Ceea ce faci tu mai departe, pe mine nu ma priveste, viata mea este aceeasi. Dar macar sa ajungi si tu sa fii ratacita si neimplinita pe plan profesional. Toata cele bune!

De asemenea, vreau sa adaug si ceva. Dupa intrebarea ta pare ca orice om este obligat sa faca o facultate, lucru pe care asa cum il stii tu nu este adevarat. Dar vreau sa-ti pun o intrebare. Ce ai face in situatia in care, dupa ce au venit rezultatele la bac tu nici atunci ai avea cea mai mica idee la ce facultate vrei sa dai? Ai alege una random si pe ideea,, fie ce o fi" doar pentru ca esti presata de timp, prieteni si parinti? La facultate poti da si la 30 de ani si fa-o doar daca crezi ca ai avea nevoie de asa ceva, daca iti ofera un plus si daca chiar nu poti face nimic daca nu ai o diploma de licenta.
Pe scurt. daca nu stii la ce facultate sa dai, atunci nu da la niciuna.
Daca tot te pasioneaza fotografia de ce nu incepi ceva pe cont propriu sau preferi ca mereu sa-ti spuna cineva unde trebuie sa te duci, ce trebuie sa faci, cand sa faci, cum sa faci? Eu daca as fi in locul tau m-as angaja undeva ca sa-mi strang bani pentru o camera foarte bune. Apoi mi-as deschide un cont de instragram si mi-as face o pagina de Facebook unde mi-as arata talentul in fotografiat. As incerca prin diferite locuri sa particip incat sa prind putina experienta. Apoi as deveni si mai cunoscut datorita platformelor de social media. Cand vad unii ce poze bune fac, evident ca o sa apeleze la mine. Si bineinteles reclama se poate face si din vorba in vorba. Adica. am avut un client care a fost foarte multumit de serviciile mele si peste cateva zile un prieten de-al lui are un eveniment important si are nevoie de un fotograf, iar asa acel client ma poate recomanda. si tot asa. big grin. Asta inseamna evolutie, asta inseamna marketing si publishing deoarece eu sunt un produs si trebuie sa ma vad cat mai bine si sa fiu cat mai de calitate, iar pentru ca nu sunt singurul fotograf, evident ca am concurenta deci trebuie sa fiu mai bun decat ceilalti.

Ai grija ce spui despre unele profesii deoarece tu cand zici,, imi place" posibil sa insemne,, imi place imaginea" deoarece din moment ce nu ai practicat niciodata actoria la nivelul in care sa joci macar intr-un scurt metraj, e posibil sa te inseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vrut sa merg la UBB Cluj pentru ca este cea mai mare din tara. Cand am auzit de stiinte politice am zis wow, trebuie sa fie ceva foarte fain! Nu era. Multa filosofie si teorie care nu te ajuta sa te angajezi dupa. Nu vreau sa detaliez prea pe larg pentru ca nu vreau sa ma gandesc prea mult la acea perioada. Nu recomand nimanui FSPAC. Faceti o facultate serioasa, aveti numai o sansa la buget. A doua facultate se plateste si nu sunt ieftine. Psihologia se mai cere pe piata muncii mai ales in HR.
Pentru arhitectura ai nevoie de talent la desen. Daca nu ai mana formata iti pierzi vremea. Pentru criminalistica iti recomand facultatea de drept sau academia de politie. Pana si o scoala amarata de agent de politie imi pare mai buna decat multe facultati de la UBB. Cel putin lucrezi in domeniu si nu pe la nu stiu ce fast food sau call center. Si cu psihologia facuta la Cluj stiu fete care vand prin cofetarii. Deci si psihologia pierde teren daca nu ai bani de un cabinet de psihologie. Greu sa ai propriul sediu.
Un sfat pe care sper sa-l iei in serios: cauta ceva serios daca vrei sa lucrezi in domeniu. Adica sa nu faci o facultate doar pentru diploma. Daca iti place arhitectura si ai talent atunci mergi la arhitectura. Pentru criminalistica se face dreptul care are ceva master pe criminalistica. Si la academia de politie au ceva pe criminalistica daca nu ma insel. Esti domn ofiter dupa ce gati facultatea. Cu o diploma de la UBB este domn absolvent si atat! Mergi si bate pe la usi sa te ia cineva in practica macar sa inveti.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo tipule, fain raspuns. Cred ca ai lamurit multi visatori pe-aici.
Pace