| unomdeosebit a întrebat:

Cum v-ati impacat cu ideea ca trebuie sa munciti toata viata?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Supravietuirea nu are alte variante decat munca

| Werrich a răspuns (pentru mgtow):

Sau imprumutul cu camata (PROVIDENT) laughing

| Adry05 a răspuns:

Dacă alegi un job să-ți și placă și ai un mediu de lucru și evenual colectiv plăcut nu e așa rău. îmi place ideea de a avea bani constant și job-ul curent nu mă nemulțumește, mai ales că acum lucrez și de acasă așa că nu mă deranjează

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am muncit 30 de ani si acum nu mai muncesc. Dupa ce am iesit in pensie m-am obisnuit cam greu cu faptul ca nu mai sunt in campul muncii.

| RAY a răspuns:

Dar ce ai vrea sa faci?

| Violleta2022 a răspuns:

Destul de bine, mai ales cand profesezi ceea ce-ti place.

| raMLesS a răspuns:

Iubesc ideea asta deoarece fac ceea ce imi place.
Tu spui ca o sa munceşti toata viata? Pai a fost vreo perioada in care sa nu o faci? Important e sa faci ceva ce iti place ca de muncit oricum munceşti deja inca de cand intri in clasa I pana cand termini liceul, si daca e cazul mai faci si facultate unde si acolo munceşti de rupi... Munca pe care o prestezi dupa terminarea studiilor o faci pe bani si e mult mai uşoară decât cea de dinainte.
In plus, esti adult, iti castigi singur banii si poţi sa faci absolut tot ce vrei, poti sa iti cumperi orice, poţi sa mergi oriunde, poti sa sari chiar si cu paraşuta daca vrei laughing
E adevărat ca viata de adult vine si cu multe responsabilitati si ca e posibil ca jobul tau sa fie unul foarte stresant si greu, dar tu acum doar aplici ce ai învăţat in facultate.
Acum ai doar 8 ore de munca, in liceu de exemplu, sau chiar si scoala generala, aveai 6 ore de scoala, apoi aveai si teme de facut + invatat, deci mai adaugi vreo 4 ore, iar atunci nu te plătea nimeni laughing erai la mila părinţilor.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu m-am impacat...

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuie sa ai speranta. Eu inca sper sa castig la loto laughing

| Werrich a răspuns:

Nu trebuie sa muncim toata viata, putem inchiria apartamentele ramase mostenire si sa traim din chiriile primite. Zic ca 600 de euro pe luna din chirii este ok. Daca ai spatii la parterul blocului chiar mai multi bani, minim 1000 euro, se pot face cabinete medicale/birouri notariale, etc. Putem face copii si sa traim din alocatia lor: 5 copii x 300 lei = 1500 de lei lunar alocatie de stat. Eu zic ca e bine.

| rapandula a răspuns (pentru Werrich):

Sau faci cum fac tiganii. Fac 8-10 copii si ii duc pe toti in Anglia sa le faca acolo dosar pentru alocatii. Curg miile de euro doar din asta.

| Werrich a răspuns (pentru rapandula):

Super ideea dvs, si mai bine! big grin Plus ca ii putem trimite la biserici duminica, lirele sterline > leu.

| Vântulalb a răspuns:

Nu iti place munca. Si atunci, cu ce esti deosebit? Sau poate e in sensul negativ?

| DascaluIoan a răspuns:

Un miliardar chinez s-a enervat într-o zi și a zis că gata, are destui bani și nu mai vrea să muncească restul vieții.

A rezistat o lună apoi s-a întors la treabă nu pentru că avea nevoie de bani ci pentru că se plictisea.

Munca e subapreciată.