| SingleForOne a întrebat:

Cunoașteți femei care să lucreze în construcții, în mină sau alte domenii mai grele? Și în polul opus, bărbați să lucreze ca secretar, asistent personal sau ceva de genul?

Mă refer la oportunități egale de muncă, indiferent de genul pe care îl au, atât timp cât au cunoștințe și forțe fizice. Sunt pe stilul vechi pe tema asta și nu știu dacă unii oameni sunt defavorizați în astfel de domenii pe criterii de gen.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am fost detasat la mina Barbateni din Valea-Jiului. N-am stat decat 3 luni si jumatate dar n-am vazut femeie lucrand in subteran. Erau femei dar la suprafata. In schimb am cunoscut o femeie care lucra sofer pe „DAC 120 DE" de 100 de tone. Lucra impreuna cu sotul ei si castigau circa 22.000 lei impreuna. Era o suma uriasa tinand cont ca salariile nu depaseau 6-7 mii lei pe atunci si o masa la cantina (masa de pranz) era 4, 50 lei. Sa nu mai vorbesc de multitudinea de santiere de constructii care erau pline de femei la lopata. Astazi nu mai sunt la curent cu ce se intampla fiind prea batran si locuind intr-un oras in care nu se intampla prea multe. Poate bucurestenii sa-ti raspunda ca la ei e mai mare "vijgaleala".

| Apokales a răspuns:

Ca barbat m-as simti jignit sa vad o femeie lucrand la lopata pe santier sau in mina straight face. Insa barbati care sa lucreze ca secretar sau asistent personal am mai auzit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

De ce? "N-ai aflat inca secretul femeilor independente si pline de bani? "

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zic ca n-au voie, dar da-o dracu' de treaba. Trebuie sa fie o situatie cu totul speciala ca sa fie nevoite sa lucreze in mina sau pe santier la lopata.

| SingleForOne explică (pentru Apokales):

Dacă ele vin cu idei de "egalitate în muncă", și au voința să lucreze (nu pentru că nu este altundeva, dar vor să fie pasionate de acele domenii), le-ai interzice voința sau ce ai face?

| Apokales a răspuns (pentru SingleForOne):

Daca tu mi-o arati pe aia care are pasiunea sa dea la lopata, atunci eu nu o sa le interzic intr-o astfel de situatie. Cred ca locul barbatilor este la lopata, nu al femeilor, asa cum cred ca o femeie merita mai mult in modeling decat un barbat. Si ghici ce! Femeile chiar castiga mai bine in modeling decat barbatii pentru ca ele sunt sexul frumos, iar uratii de noi suntem sexul puternic, asa ca ne ducem la lopata laughing.

| Adnonim a răspuns (pentru Apokales):

Este greșit sa te simți jignit totuși...

| Apokales a răspuns (pentru Adnonim):

Este gresit sa simt? Cum asa? Nu stiam ca este corect sau gresit sa simt ceva, credeam ca este natural, ca exista o explicatie pentru care ma simt asa, dar nu ca este gresit sa simt ceva intr-un fel. Simplu, imi simt orgoliul jignit cand vad asa ceva. Daca este o situatie speciala, ca nu are unde sa munceasca, ca au murit barbatii in razboi, asta e alta treaba. Insa in situatia actuala de prosperitate, desigur, cu toate rele prin care trecem si care vin si pleaca, ma simt jignit.

| Eireann a răspuns (pentru Apokales):

Pai nu prea esti in pozitia sa le interzici in nici o situatie. Poti sa nu fii de accord sau sa te simti jignit/ofensat sau confuz dar asta nu prea conteaza.

| Eireann a răspuns:

Nu stiu despre munca fizica dar cum spunea Adnonim sunt unele meseria unde e "clubul baietilor". De exemplu chirurgia e considerata munca de barbat in Romania si intampini mult mai multe piedici ca femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc o femeie care face o treaba destul de grea predominant facuta de barbati si anume sa tai crengile la pomi toata ziua cu foarfeci de alea mari.
Ma refer la munca intr-o livada de pomi fructiferi care trebuie aranjati tot timpul anului pentru a da fructe multe si bune.
8 ore pe zi cu gatul in sus si taiat cu foarfecile alea grele.

| tonyc7 a răspuns:

Am observat din ce in ce mai multe cazuri de femei care lucreaza pe tiruri lungi si de mare tonaj! Si cutreiera lumea singure la volan, cu zilele/ saptamanile, neinsotite de nimeni!

| Adnonim a răspuns:

Un exemplu bun este jobul de însoțitor de bord. Tot mai mulți bărbați se angajează ca "steward", însă oamenii tot au impresia ca este un job de femeie. Este total greșit. Nu exista job de femeie sau job de bărbat. Un bărbat ca însoțitor de bord o sa fiu chiar eu și sunt dispus sa ignor toate sugestiile necerute și părerile oamenilor din jur.
Un alt exemplu bun este jobul de pilot. In zilele noastre, piloții sunt majoritatea bătrâni libidinosi cu gândire comunista și plini de bani, tocmai de asta femeile sunt asa batjocorite cand vine vorba de a-și face cariera de pilot.

| afganistan2014 a răspuns:

Da maicamea a murit lucrand intr-o cariera de piatra daca puteti sa puneti o lumanare de sufletul ei o cheama evanghelia