| mtw123 a întrebat:

Cunoasteti situatii in care o persoana a urmat profilul filologie si s-a gandit sa urmeze apoi scoala de subofiteri pompieri, desi admiterea consta intr-un test la matematica? Credeti ca am sanse sa ma pregatesc la matematica pana in ianuarie?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Eu. Am fost la uman, am invatat matematica de real si m-am dus la Academia Trupelor de Uscat Sibiu. Era demult si examenele erau mult mai complexe si mai grele ca acum. Intre timp sunt la pensie.

| 1Me9 a răspuns (pentru Salontanul):

Cam greu, matematica nu e asa usoara daca nu ai inclinatie spre ea, dar merita sa incerci, totusi ma indoiesc, pentru ca ai urmat filologia, ai facut o matematica destul de usoara fata de cei de la m2 si m1, plus ca din a 11 a nu ai mai facut nicio ora.
Merita sa incerci, exemple poate sunt pe lumea asta, dar crede ma ca peste tot e greu, mai ales la facultati cat de cat ok, care iti ofera o profesie dupa absolvire.
NICAIERI NU E USOR, dar ai un minus tu fata de ceilalti, incearca sa faci pregatire sa ti cunosti fortele mai intai cateva luni, dupa care hotaraste singur ce este de facut!

| mtw123 explică (pentru 1Me9):

Bineinţeles că mă gândesc să fac pregătire în acest sens, nu sa mă apuc singur să recuperez. Dar cum ai spus si tu, mi se pare destul de greu şi timpul e relativ scurt. Aproximativ 7 luni.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru 1Me9):

Alo! Cultivatu! Eu n-am intrebat nimic! Eu am invatat algebra de real dupa terminarea liceului, singur si am dat examen, si am reusit. Asa ca n-am nici un minus.

| 1Me9 a răspuns (pentru Salontanul):

Imi pare rau, nu stiu de ce apare raspuns la comentariul tau, era pus pentru intrebarea lui mtw123.
Scuze,again,nu am vrut sa iti zic tie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru 1Me9):

Ok. Nu-i bai. N-am stiut ce ai cu mine! laughing