| Ioan489 a întrebat:

Curand voi lua parte la un interviu de angajare, pentru un post care nu necesita experienta (necesita abilitati tehnice pe care eu le pot insusi avand in vedere experienta mea anterioara ca liber profesionist in domeniul de dezvoltare web). Cum ar trebui sa raspund la intrebarea: Ce poți să ne spui despre tine? Puteti sa-mi dati un model dupa care sa pot sa-mi construesc un potential raspuns? Avand in vedere ca datele strict personale sunt irelevante, dupa ce stiu eu, la o astfel de intrebare ( care n-au nici o legatura cu postul in cauza ), si date referitoare la o experienta anterioara nu prea ma ajuta avand in vedere ca nu am experienta anterioara ( decat cea precizata mai sus ) si postul respectiv nu prea necesita cine stie ce experienta de munca, ce ar trebui sa spun? Si cum sa incep? Ma cheama... sa ma introduc? Sau pot sa incep direct spunand, de exemplu ca am absolvit liceul tehnic si ca de atunci am lucrat ca dezvoltator web liber profesionist? Sa spun asta?

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai povestesti despre experienta ta ca freelancer si mai ales de ce ai vrea sa te ingropi intr-o firma. Da chiar, daca ai experienta ca freelancer, de ce naiba nu iti faci un SRL ca sa iti platesti darile si sa tragi tare pentru tine si vrei sa te ingropi profesional ca sclav pentru altii?

| RoCkKiD a răspuns:

Salutari,

Ideea generala care se aplica la interviuri/CV-uri/scrisori de intentie este sa spui chestii despre tine care sunt relevante pentru jobul pentru care candidezi. Daca jobuul e de web developer poti spune rapid cati ani ai/de unde esti si apoi sa le zici de pasiuni de ale tale care bat cu jobul gen cum ti-ai descoperit pasiunea pentru informatica de mic cum iti place sa te documentezi si sa inveti lucruri noi, cum te joci nu stiu ce si ti-ai facut o pagina pentru treba aia, sau pentru un proieten. Sa se vada clar cum parcursul tau coreleaza cu o pregatire solida in domeniu. chiar daca nu ai studii tehnice highlightuieste cum studiile pe care le ai (ca le stie din CV deci nu poti ascunde) iti aduc un plus de abilitati in domeniu.

Nu iti poate da nimeni o retea a succesului pentru ca ce zici trebuie sa para natural, sa includa si niste detalii personale ca nu fie fie excesiv de robotic dar nici sa nu exagerezi cu partea persoanla pentru ca e un interviu de job nu de cautat nevasta.

In plus, in Romania oamenii de la resurse umane sunt printre cei ami incompetenti din firma, saracii nu prea stiu ce ar trebui tu sa stii decat la nivel de descriere pe foaie. E important sa joci si intervievatorul, zambeste, fii relaxat, nu te teme sa ceri o apa/ceai/cafea (in functi de ce iti ofera), fii comunicativ inainte sa incepa interviul. De multe ori, nestiind ce naiba trebuie sa stie omul ala o sa il aleaga pe ala care pare mai ok.