| utilizator9 a întrebat:

Daca a fi integralist inseamna a termina cu media peste 8, ca sa poti trece in anul urmator, cu termina unii cu 6-7 si tot trec urmatorul an?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

"Student integralist" este acel student care a promovat toate examenele si colocviile la disciplinele aferente anului de studii cumuland, in acest mod, un numar total de 60 de credite. Nota minima de promovare a unui examen este 5---la toate facultatile din Romania!
Nu se face niciun calcul matematic intre nota 5 si creditele aferente disciplinei promovate cu aceasta nota!---studentul care promoveaza examenul obtine, automat, toate creditele aferente respectivei discipline.
Asadar, cele 60 de credite castigate de un student integralist prin promovarea examenelor reprezinta doar un echivalent numeric pentru cantitatea de munca depusa la scoala si individual.Un punct de credit este echivalent cu 30 de ore de invatare!

7 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Credile nu au nicio treabă cu notele. Indiferent de facultate. Chit că iei un examen cu 5 sau cu 10, ai acelaşi număr de credite. A fi integralist înseamnă a nu avea restanţe, anul poţi să-l treci şi cu restanţe.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da, ca au cel putin 6.

| utilizator9 explică (pentru MihaiNicu23):

Cum adica?
doar6?

| utilizator9 explică (pentru utilizator9):

Trebuie sa faca minim 30 de credite, si coborare de procente 48
sau poate nu stiu si nu inteleg eu prea bine... daca stie cineva sa explice?!

| Crackman a răspuns:

Inseamna sa nj ai restante.

| utilizator9 explică (pentru Crackman):

Ma refer la partea in care nu ai restante, dar nu iese media cu creditele,

| ziftode a răspuns:

Ce e aia "integralist"? e la fel ca painea integrala, nu? rolling on the floor

| aADI a răspuns:

Nu contează integralist ești dacă ai peste media 6 laughing.

| utilizator9 explică (pentru aADI):

Daca stai sa calculezi la credite iti trebuie peste 8, cu 48 de credite

| hiseu a răspuns:

Se numeste ''pila'', ''buzunarul lui tata'' sau "Mihai Eminescu" (bancnota).

| hiseu a răspuns:

Totusi, mi se pare impresionant sa poti trece toate examenele dintr-o data. laughing