| IoanaIonuca a întrebat:

Dacă acum sunt la contabilitate (licența) și dau la master la calculatoare/informatică e posibil să fiu angajată în domeniul IT? Sau trebuie sa am licență în IT?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In IT in primul rand trebuie sa stii meserie nu sa ai diplome. Bininteles ca diplomele sunt un avantaj si o facultate de IT iti inradacineaza altfel informaria dar asta nubinseamna ca e obligatorie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În domeniul IT trebuie să fii bun, nu te întreabă nimeni de licență.
Dacă o ai, ești în avantaj la angajare. Dacă nu știi să faci nimic cu ea, delete, te trimite la plimbare.

| Bizon95 a răspuns:

Ca programator poti sa ai 4 clase
e una dintre extrem de putinele meserii (daca nu chiar singura) in care cererea e mai mare decat oferta cand e vorba de angajare, asa ca pe nimeni nu intereseaza licenta, credentiale si alte cioace d'astea

DAAAAAR trebuie sa fii buna la asta (evident ca se da un test la angajare... TOTUSI)

si e un talent ca oricare altul, sunt unii care sunt foarte, foarte buni fara sa se chinuie prea tare, si altii care muncesc pana nu mai pot si ajung la rezultate mediocre

| TheGentleman a răspuns (pentru Bizon95):

Ba contează la încadrarea salarială și funcție. Nu poți pune director sau manager pe unul cu 4 clase, nu?

| Bizon95 a răspuns (pentru TheGentleman):

Ba nu conteaza happy
DACA FIRMA **VREA** SA TE PLATEASCA BINE
SE GASESC SOLUTII de gen "workaround"

restul de lege e facut ca salahorii sa nu aiba pretentii si este aberanta in multe cazuri cum ar fi tehnicianul care a lucrat in fabrica de 35 de ani si stie fiecare chichita si fiecare surub si primeste mai putin decat inginerul care abia a terminat facultatea si daca il pui sa faca treaba tehnicianului da fabrica faliment ca nu mai merge nimic vreo 2 saptamani in cel mai bun caz, dar legea protejeaza angajatorul sa nu dea salarii prea mari

IN PROGRAMARE SE FURA ANGAJATI DE LA O FIRMA LA ALTA (cu salarii mai mari) asa ca ce studii ai si legea incadrarii salariale sunt facute "workaround" cat cuprinde!

acum, nu spun sa te limitezi la 4 clase, doar spun ca programarea e exceptia absoluta in lumea asta!

| Ineys a răspuns:

Daca treci interviu(rile) sigur o sa ai un loc intr-o firma.

| cosmin1324 a răspuns:

Poti fi angajata, dar e mai buna o facultate din domeniut IT pentru ca scapi de impozit si o sa ai salariu mai mare.

| IoanaIonuca explică (pentru cosmin1324):

Adică licența? Masterul nu are nicio importanță?

| cosmin1324 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Licienta e importanta daca vrei sa scapi de impozit https://accace.ro/......pe-salariu dar masterul te ajuta sa iti gasesti mult mai usor loc de munca in domeniu si pe un salariu mai mare.