| andrei123145632 a întrebat:

Daca ai o idee cat de cat buna, pentru un film la Hollywood, ai putea sa o transmiti vreunui regizor? Daca da stiti cumva cum?

Răspuns Câştigător
| Anon31241212 a răspuns:

Ideea nu e de ajuns. Trebuie pusa in practica. Nu e neaparat sa scrii scenariul. Poti sa scrii doar povestea. E o diferenta intre screenwriting si story writing. Screen e ce se afiseaza pe ecran, adica ce recita actorii, iar story se refera la poveste. Incearca sa aduni niste idei si sa le incorporezi intr o poveste. Nu e neaparat sa ai facultate de scenaristica. In arta nu e obligatoriu sa ai facultate. Sunt o gramada si de actori si regizori fara mari facultati. Faza e ca trebuie sa te faci remarcat, ca sa atragi atentia unui regizor. Trebuie sa participi la premiere de filme, etc. Daca ai talent, cu putina munca e chiar foarte posibil sa ti transformi visele in realitate! Numai sa ai grija sa nu profite cineva de pe urma ideilor tale. Si nu doar regizorul decide asupra ideii tale, ci si producatorul de film pe care il gaseste, ca sa vada daca se preteaza. Succes!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O idee pentru un film e prea puțin. Scrie un scenariu genial și cei de la Hollywood te primesc cu urale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Da, că e foarte ușor de luat legătura cu un producător/regizor de la Hollywood. big grin

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel de ușor ca asta: "Faci o facultate de scenaristică, scrii niște scenarii pentru niște filme europene care iau un Palme D'or, un premiu la Veneția, Berlin"

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Poate dacă era fată și Harvey Weinstein mai făcea filme...

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau dacă era din neamul lui Mungiu (Cristian)

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

La Hollywood n-a ajuns nici Mungiu. :d Cu toate că merita nominalizat la Oscar în 2007.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Scrie un scenariu genial și cei de la Hollywood te primesc cu urale"

Am zis GENIAL

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

N-au cum să-l primească că n-are cum să ia legătura cu ei.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă-l întâi să scrie un scenariu genial. O să-l găsească ei, te asigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci o facultate de scenaristică, scrii niște scenarii pentru niște filme europene care iau un Palme D'or, un premiu la Veneția, Berlin, ceva... apoi dacă ai noroc iei legătura și cu un regizor de la Hollywood.