| Evelinmariaa a întrebat:

Daca am 1, 60 pot deveni stewardesă?

12 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Da, poți

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut58282856 a răspuns:

Ca sa lucrezi iti trebuir o anumita inaltime? laughing) nu cred

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Crezi prost. Informeaza-te despre politie si vezi ca acolo daca nu ai o anumita inaltime nu poti intra.

| andrey663 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te anunt ca s-a scos limita de inaltime.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrey663):

Interesant. Nu stiam

| Ionut58282856 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca am dat eu un raspuns eronat dar habar nu am cum pot sa il sterg. Asta e

| Ionut58282856 a răspuns:

Cam da, uite mai detaliat
Majoritatea companiilor nu au reguli de inaltime in privinta angajarii noilor insotitoare de bord. Dar, trebuie ca aplicantele sa se incadreze oarecum in limita 1, 58-1, 85 (nici sa dea cu capul de sus nu e bine). Fara tocuri. Se fac totusi si exceptii, eu insami avand o colega la Wizz Air, angajata in anul 2010, cu inaltimea de 1, 55 metri, dar care indeplinea regula obligatorie legata de 212cm, si mai apoi a plecat sa zboare pentru Etihad Airways.

Regula de 212 cm

Toate companiile trebuie sa o respecte, obligatoriu. Toti candidatii vor fi testati, daca pot atinge cu degetele, pe varfuri, fara pantofi, inaltimea de 212 cm. Asta pentru ca, desi am auzit o sumedenie de inventii, echipamentele de siguranta de la bordul avioanelor sunt instalate la 212 cm.

E mai simplu decat ati crezut, nu? Pur si simplu stewardesa trebuie sa fie capabila ca in cazul unei urgente, sa reuseasca sa ia stingatorul sau butelia de oxigen din compartimentul de deasupra. Exista chiar o gluma in aviatie, care spune ca o insotitoare de bord trebuie sa fie suficient de inalta incat sa ajunga la echipamentele de salvare din compartimentele de deasupra, suficient de puternica incat sa deschida usa intr-o situatie de urgenta si suficient de slaba incata sa incapa pe culoar!

| georgestanciu a răspuns:

Normal.