| Mihutza2290 a întrebat:

Daca am 8 clase pot sa ma angajez in armata? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Ba nu, poti ajunge pana la SGP fara bac. In schimb cred ca trebuiesc minim 10 clase.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca tu ai absovit 8 clase in perioada intre cuprinsa intre anii 1990 si 2003, perioada in care invatamantul general obligatoriu a fost de 8 clase, atunci poti sa te angajezi ca soldat voluntar.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Normal iti trebuie bacul.
Dar si cu bac intri greu.
Daca ai ceva relatii, intri, daca nu incerci sa te descurci daca vrei neparat.
Binevoitori sunt in ori ce domeniu, o iei pe scurtatura cum s-ar zice.
Daca intri, iti amortizezi repede investitia!

| udrescuf a răspuns:

Nu, te duci la un liceu, faci acele 12 clasa dupa care dai bacul si abia dupa aceea te poti angaja la armata.

| uninvited66 a răspuns:

Îți trebuie bac-ul

| alessia5158 a răspuns (pentru uninvited66):

Nu in toate cazurile! Diploma de bac este ceruta doar acelor candidati fara pregatire militara care opteaza pentru serviciul militar in calitate de subofiter rezervist voluntar. Pentru candidatii fara pregatire militara care opteaza pentru serviciul militar in calitate de soldat sau gradat rezervist voluntar este suficient sa fie absolventi ai invatamntului general obligatoriu.
Confirmarea celor de mai sus o gasesti in Normele de aplicare a Legii nr. 270/2015:https://legeaz.net/......-voluntari

| DovleacTurbat a răspuns (pentru uninvited66):

Ba nu, poti ajunge pana la SGP fara bac. In schimb cred ca trebuiesc minim 10 clase.

| MasterDisk a răspuns:

Nu ai nevoie, știu eu pe cineva...

| WaitASecond a răspuns:

Nu.Trebuie sa iei bacul.

| Yonela1999 a răspuns:

Iti trebuie bacul trebuie sa faci si cele patru cale pe care nu leai facut