| Mony a întrebat:

Daca am cetatenie dubla (romana si maghiar), in CV, la nationalitate trec romana sau le pot trece pe ambele?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cetatenia nu este acelasi lucru cu nationalitatea, poti fi cetatean al unui stat si sa ai alta nationalitate, de ex. poti fi cetatean roman de nationalitate maghiara sau cetatean maghiar de nationalitate romana. La nationalitate treci cea de care apartii, respectiv romana (daca esti roman) sau maghiara (daca esti maghiar).

| Mony explică (pentru Ioandelasal):

Ma incurca treaba asta. Sunt de etnie maghiara, mi-am obtinut cetatenia maghiara recent.

| Mony explică (pentru Ioandelasal):

Ma incurca treaba asta, mai nou. Sunt de etnie maghiara, mi-am obtinut cetatenia maghiara recent.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mony):

Atunci treci la nationalitate maghiara.

| pufulescu a răspuns:

Pentru ce post aplici cu CV-ul acela? Mai concret e in Romania sau in strainatate?

| Mony explică (pentru pufulescu):

Straintate, pentru erasmus

| pufulescu a răspuns (pentru Mony):

Eu zic sa treci cetatenie maghiara, esti mai bine vazuta. Sper ca stii si limba maghiara in acest caz, fiindca va parea foarte ciudat sa ai cetatenia unui stat fara a cunoaste cat de cat limba. Ma rog, poate ma insel, se poate sa nu conteze limba la ce faci tu...

| raresandrey a răspuns:

Locuiesti in România deci esti cetătean român de etnie maghiară, cu dublă cetătenie, dacă te angajezi undeva,, afară,, a-r putea fi un atu.