| OpreaMarioBogdan0 a întrebat:

Dacă am intrat pe profilul mecanică, mă pot face asistent medical?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu contează ce profil faci câtă vreme vei reuși să promovezi examenul de Bacalaureat și să obții diploma.
Pentru a fi asistent medical trebuie să faci o postliceală (3 ani) sau facultatea din cadrul UMF (4 ani). La postliceală poți intra și fără admitere, la unele se intră pe bază de interviu, depinde de la o postliceală la alta. Unele au și locuri la buget, unele au taxa mai mare, altele mai mică etc. La facultate trebuie să dai obligatoriu admitere care constă în majoritatea centrelor universitate într-un test grilă cu răspuns unic (la alegere între chimie/fizică/biologie) și obții un loc la buget/taxă.
Trebuie să te gândești foarte bine dacă îți dorești cu adevărat să fii asistent medical deoarece este un domeniu total diferit. Ai putea încerca să te uiți pe YouTube la filmulețe ce țin de anatomia și fiziologia omului pentru început.

Toate cele bune!

| OpreaMarioBogdan0 explică (pentru Hydrangeaceae):

Mulțumesc!
Și da îmi doresc cu adevărat să fiu asistent medical și în plus mă poate ajuta și mama mea să învăț că și ea este în același domeniu!?
Multă sănătate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o diferenta imensa, intr-un un profil mecanic si unul sanitar.
Pune mana si invata din timp anatomie, biologie si chimie, ca sa poti merge la o Postliceala, dupa terminarea liceului si ai grija sa iei BAC-ul, deoarece acum nu te mai primesc la postliceala fara diploma de BAC.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te faci, ci te face o școală postliceală.
Dacă știi materiile cerute la admitere, intri, înveți și te faci.

| WhiteLife a răspuns:

Nu contează profilul liceului atâta timp cât faci după facultate sau postliceală. Totuși, trebuie sa te pregătești pentru admitere din timp ca sa fii sigur ca intrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu..ai vorbit gen... daca eu ma nasc negru ma pot face alb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te faci si popa doar ca trebuie sa urmezi o alta scoala.