| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am o facultate terminata pe domeniu medical, pot sa ma reprofilez sa fac programare? Practic as avea vreo șansă să fiu recrutata de o companie bună pe domeniul IT și sa fiu un programator bun?

7 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Da, te poti inscrie si la a 2 a facultate daca esti atrasa de asta. Dar vezi ca daca ai o facultate la buget, a 2 a sau urmatoarele vor fi obligatoriu la taxa, asa e legea.
Insa pentru a fi recrutat si mai ales de o companie buna din domeniu e foarte greu, trebuie sa ai niste skill-uri sclipitoare. Asemenea firme angajeaza oamenii care merita chiar daca nu au studii, chiar le convine sa faca asta prin prisma salarizarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau sa-ti daram castelele de nisip, dar nu ai sanse sa fii recrutata de nimeni, poate daca esti olimpica international, sa ai asemenea sanse.
Va trebuii sa-ti cauti de munca singurica, ca joburile nu vin singure la tine, chiar esti foarte buna.

Acum 1 saptamana spuneai ca esti studenta la medicina, iar acum spui ca ai terminat-o?!
Nu prea esti consecventa cu minciuna asta!
"în 12 Februarie | Alicemaria97 a întrebat:
Bună! Sunt studenta la medicina și am o mica problema legata de familia mea..."

| Alicemaria97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sincer da, pare asa. Am întrebat totuși pentru o colega care s-a apucat recent de programare și a început sa ii placa, are o idee, ceva legat de o aplicație medicala. Suna mai complicat când întrebi pentru altcineva, de aceea am pus întrebarea astfel. Și de asemenea sunt și eu curioasa evident.
Estenta întrebării este dacă se poate, dacă este cineva aici care a reușit, desigur prin studiu.
Sunt conștientă ca nu vin joburile la tine ci ca trebuie implicare din partea dormitorului.
Intrebarea rămâne totuși este posibil sa ai o facultate terminata pe un alt domeniu, un CV în care sa ai create câteva aplicații și cunoștințe pentru interviul tehnic și sa te angajeze? Sau facultatea pe domeniul IT este un must

| sadrian46 a răspuns (pentru Alicemaria97):

În programare, dacă ești bun, te întreabă ce știi să faci, nu ce diplome ai.
Dacă ești IT geek, dacă ai reușit să înveți singur, o diplomă în alti domeniu poate fi un avantaj.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alicemaria97):

Si colega pentru care ai intrebat, a renuntat la facultatea de medicina dupa ce a facut 6 ani si s-a apucat de programare, doar pentru ca-i place?
Sa-mi fie cu iertare, dar sunt prea multe minciuni aici, care nu fac nici un sens si nici nu sunt credibile.
Colega de ce, de scoala generala?
Odata ce tu esti studenta, ea a terminat, este ditamai doctorul si vrea sa fie junior de It... chiar imi da cu tifla, ca topicul asta este pus la misto, ca trebuie sa fii tembel, sa inveti pe rupte 6 ani la medicina si sa renunti ca sa fii It.
Nu am inteles nici partea cu dormitorul, ce cauta in fraza asta:
"Sunt conștientă ca nu vin joburile la tine ci ca trebuie implicare din partea dormitorului".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti FOARTE inteligenta, sociabila, lucrezi bine in echipa, atunci POATE vei fi scolita de o companie gen Bitdefender (asta stiu de la insideri, nu de-aiurea - au angajat si oameni absolventi de litere, care ulterior au putut sa creasca si sa se specializeze la locul de munca). Daca ai aptitudinile necesare si mai ales daca o sa iti placa ceea ce faci, ai putea deveni un programator bun. Daca esti suficient de inteligenta si cu spirit de echipa, dar vrei asta doar pentru partea financiara si o sa o tratezi strict ca un job "9 to 5" atunci o sa fii un programator sub-mediocru care nu va progresa in nici o directie. Intelegeam sa pui intrebarea asta daca erai absolventa de filologie, geografie, sau alta facultate inutila, insa... domeniul medical? Ce ai terminat de e asa de greu sa lucrezi pe felia asta?

| Osneros a răspuns:

Dacă nu faci nimic altceva decât să visezi atunci categoric nu.
Pe lângă asta, crezi c-o să te caute angajatorii pe tine?