| XxKAMELIAxX a întrebat:

Daca as vrea sa fiu avocata:
1)Ce materii voi avea la liceu? Cate ore pe zi/sapt?
2)Ce materii voi avea la facultate? Cate ore pe zi/sapt?
(Sunt din Bacau.)

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. depinde ce profil alegi. E recomandat sa alegi istorie sau filologie. Ce conteaza mai mult e sa ai note mari pentru ca la majoritatea facultatilor de acest gen se intra doar cu dosar, si sunt "selectati natural" dupa primul an. Note mai mari se obtin de regula la profilul de istorie-stiinte sociale.
TREBUIE sa iti placa istoria mult, la fel limba romana, si sa stai bine cu memoria, pentru ca vei avea nevoie de ea mai ales in facultate, unde vei fi nevoita sa tocesti carti, "pana la ultima virgula".

| Adry05 a răspuns (pentru NLS):

Nu exista profilul istorie. La uman e filologie si stiinte sociale, ambele punand accent si pe istorie.
Iar notele din timpul anilor de liceu nu se iau in considerare la nicio facultate. Bac-ul eventual si admiterea.