| Aldutssss31 a întrebat:

Dacă ați fi la primul job si n-ati avea experiența în niciun domeniu ati accepta un loc de muncă pe 1400-1600 de lei? Ma refer acum în 2021, în anii trecuți erau alți bani.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai si alta varianta ca sa o refuzi pe asta?

| sierra1 a răspuns:

Dacă pregătirea ta e zero, accepți că ți-o fi foame!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum tu ce vrei salariu de 5000 de lei? Te multumesti cu cit i ei mai ales ca ai copil mic, intrebarea este alta, te angajeaza cineva daca i spui ca ai copil mic?

| Wr3nch a răspuns:

Corect, in anii trecuti iti dadea mai putin.

| Catrice a răspuns:

Nah,3000 lei minim pai da se poate, sa meargă aia cu facultate pe minimul pe economie ca îs destui.

| Frank51 a răspuns:

1400 este salariul minim pe economie, 1600 este deja stas ca și primul job.

| Lioana a răspuns:

Daca as fi muritoare de foame, da, as lua orice job pana as gasi altul mai bun. Daca as putea trai si fara acei bani nu as accepta.
Depinde si de cat de mult m-ar ajuta acel job sa avansez in cariera. Daca experiența acelui job ar fi utila pentru jobul la care aspir sau e ceva total diferit.
Experiența se ia in considerare la locurile de munca din acelasi domeniu de activitate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde. Daca sa zicem ca ai terminat o facultate si gasesti un job prost platit dar unde ai posibilitate sa faci ceva si sa avansezi (de ex ca una din prietenele mele care s-a angajat la un institut de cercetare pe 1400 lei pe luna), atunci merita. Daca e vorba de un job pentru necalificati atunci decat sa mergi la unul cu salariu mic mai bine cauti ceva platit mai bine. Si casierii din supermarket au salarii in jur de 2000 lei

| zilog a răspuns:

Eu am inceput cand salariul era 400 lei minim pe economie
apoi am avut 2 salarii minime pe economie adica 800 lei salaroiu si eu eram cel mai bine platit dintre 250 de colegi car etoti aveau maxim 450 lei salariu / luna

| CIaudiu a răspuns:

Net da, brut nu.

| Nouvel a răspuns:

Primul job si fara experienta! Cat ai vrea in astfel de conditii? Te angajezi si ca sa capeti experienta, sa ai vechime, dar si ca sa-ti castigi existenta. Daca faci mofturi, inseamna ca nu vrei sa muncesti si cauti pretexte.