| Nicu20005 a întrebat:

Daca fac facultatea de drept in Romania pot sa ma angajez ca avocat stagiar si apoi definitiv in alta tara? cum ar fi SUA.Tin sa mentionez ca stiu engleza foarte bine.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este extrem de greu, fiecare tara are legi proprii si diferite de cele din Romania. Ar fi foarte greu sa reusesti la examenul de intrare in barou.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ar fi atât de simplu pe cum scrii!
Nu este așa ușor, trebui mai întâi să ai viza de America.
Pa, pa.

| mihai69 a răspuns:

Nu. De altfel, anglofonii în general au alt sistem juridic decât al nostru, așadar cam 90% din ce ai învăța aici ar fi inutil „dincolo".

| ElenaSA a răspuns:

Depinde de acordul dintre state cu privire la diploma. E posibil sa dai examene in plus, sa faci cursuri ca sa ti se ia in considerare diploma.

| Nicu20005 explică:

Aha deci se poate, nu trebuie sa ai cetatenie specifica ca de invatat legile le invat eu.