| alexutsssa a întrebat:

Daca faci facultatea de psihologie te poti angaja in strainatate? Cat dureaza facultatea? Ce puteti sa-mi spuneti despre ea?

1 răspuns:
| avy808 a răspuns:

Nu stiu de faculta de psihologie insa Eu sunt in strainatate si am o cunostiinta care are facultatea de drept si traieste aici si nu prea are ce sa faca cu ea, deoarece nu stie limba in primul rand si in al doilea rand chiar daca iti recunoaste si 25 % din facultate, oricum trebuie sa mai faci multa scoala(ma refer in domeniul ei, drept in cazul asta ) Deci nu e prea rentabil. Si o alta cunostiinta ceva mai apropiata plecata din Romania de 20 de ani, a venit aici la lucru, in Romania era asistenta medicala, cand a venit aici prima oara in urma cu 20 de ani a lucrat ca un om normal in fabrica in Nici un caz ca asistenta, apoi timp de 5 ani a invatat limba apoi a facut un curs de 3 ani si acum lucreaza la un azil de batrani aici de atunci, e un fel de asistenta Dar in nu cum a fost in Romania pentru ca aici nu se recunoaste.tot ce iti spun acum stiu de la ea, plus ca in urma cu 3 ani a mai facut un curs de 2 ani ca sa ii mai dea o diploma, tot ceva in legatura cu asistenta(nu stiu exact sa iti spun ca nu prea le am cu medicina) si pe baza ca are acea diploma i-a marit salariul cu vreo 150 de euro.Deci si daca ai facultate in Romania, in primul rand ca sa mergi la lucru in domeniul tau in alta tara iti Trebuie sa stii limba bine pentru ca sigur trebuie sa mai faci cine stie cate scoli pe aici, si Plus ca noi romanii nu suntem nici in spatiul schengen, si Nici nu intram degraba, Deci e cam complicat.ti-am raspuns cat si cam ce am stiut, sper ca ti-am fost de ajutor oricum mai te poti interesa.