| liceu a întrebat:

Daca faci facultatea/postliceala de asistenta medicala generala, te poti angaja si la sectia de radiologie sau trebuie sa faci dupa ceva in plus, specializare. Intreb pentru ca exista si postliceala de asistenta in radiologie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, facultatea si postliceala nu sunt una si acelasi lucru.
Facultatea este o unitate de invatamant superioara liceului, sau unei scoli postliceale, de unde poti iesi: medic, inginer, avocat, economist, samd
Pe cand, de la o postliceala, iesi: asistent medicat, croitoreasa, manechiurista, sudor, strungar samd.

Pentu pozitia de la radiologie, ori faci facultatea si iesi medic radiolog, ori faci o postliceala la clasa speciala de radiologie, iesind asistent radiolog, dar, va trebuii sa faci si practica multa, ca sa te califici ca asistent radiolog.

| liceu explică (pentru Violleta2022):

Stiu diferenta dintre o facultate si postliceala. Ziceam de ambele pentru ca in Timisoara exista si facultate de asistent medical generalist si postliceala tot de a.s. generalist. Eu intrebam altceva. Daca fiind asistent medical generalist, pot sa ma angajez la radiologie sau nu.