| Feri5 a întrebat:

Dacă faci o facultate de IT în România, te poți angaja în străinătate? Gen Anglia, Germania, etc.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Sunt foarte multe locuri de muncă bazate pe IT, atât în România, cât și în străinătate. E foarte bine să ai o diplomă, în multe cazuri și necesar. Nu numai că ai o diplomă, dar înveți ceva. Ăsta e rolul facultății, să te învețe, să te familiarizeze cu domeniul, să te specializeze măcar puțin prin practică. Tu te angajezi pe baza cunoștințelor dobândite în primul rând. E bine să acaparezi și ceva experiență în România. Practica și experiența sunt ultimele etape care trebuie parcurse pentru a te specializa și a avea succes și prin alte părți. Aici e cel mai accesibil să faci asta.

| Frank51 a răspuns:

Îmi poți spune un motiv pentru care tu te-ai gândit că poate nu poți? Unul?

Se știe că românii sunt în top când vine vorba de IT în străinătate.

| Den1sa a răspuns:

In IT nu e atit de importanta facultatea cit de importante sunt cunostintele si experienta, asa ca da! : )

| Popa482 a răspuns:

Dacă știi ce faci te poți angaja și fără studii. Dacă diploma este recunoscută în străinătate te poți angaja.

| neconectat99 a răspuns:

Lejer

| AndreiPT a răspuns:

Cat timp facultatea pe care o faci este acreditata iti vor recunoaste diploma si te poti angaja fara probleme.