| Gr4ff3R a întrebat:

Daca intru pe un profil de filologie ce variante am pentru viitor? Dar pe stiinte sociale? la ce materii dau bac-ul? Care e cu meserii mai bune filologie sau stiinte sociale?happyFUNDA la cel mai bun raspunshappy

1 răspuns:
| RedHots a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca tine, dar m.am hotarat sa merg la real. Pe viitor poti merge la psihologie, Facultatea de limbii, cred ca si drept si posibil relatii internationale. Mai este si academia de politie o optiune. Ambele profile de uman sunt aproximativ la fel, dar din cate stiu la filologie faci 2 limbi straine si poti avea si una optional: latina. Ambele profile de uman dau Bac la română, istorie şi o disciplină la alegere între: geografie, logică, psihologie, filosofie, economie şi sociologie.
Dai Bacul şi la Competenţe digitale ( adică materia de la TIC ), la engleză sau franceză ( sau ce limbi străine ai studiat tu cei 4 ani de liceu ) şi la română oral. Foarte important: faci foarte putine ore de matematica, fizica, chimie pana nu mai faci deloc parca din a XI-a. Sper sa te ajute.