| DumitruAndreea1213 a întrebat:

Dacă locuiesc în SUA de o perioadă (sa zicem 5 ani), as putea sa Imi iau rezidență, pentru ca mai apoi sa aplic pentru cetatenie?

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Vizele de munca se obtin f greu, trebuie sa gaseasca o companie americana, iar acea companie trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit niciun angajator in America sa faca acel job, altfel il ia pe el. Eu sunt rezident in SUA, si multi raman aici si dupa ce le expira viza, au drept de munca legal, dar daca se intorc in tara, nu mai pupa America in vecii vecilor. Green cardul ti-l da foarte greu, cel mai bine este casatoria cu un cetatean american, se face pe bani, si dupa care divortezi.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de clasa de viza, cu care te duci acolo.
Ca poti sta acolo pe viza de munca 5 ani (contract de munca), dupa care esti obligat sa te intorci in tara, ca ti-a expirat viza.
Vad ca ai abia 16 ani, deci, nici o pregatire prefesionala, nici o cariera, nici o experinta, d eci sanse nule sa ajungi prea curand rezident in America.
Ai o sansa, sa ajungi olimpic international la o materie si atunci vor veii ei sa te caute sis a te ia in America.
Daca nu, termini in tara liceul, o facultate pe care potii sa o practici in America si aplici de emigrare, sau de un loc de munca.
Intre timp, inveti engleza pe rupte, ca aia este proba eliminatorie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru laurentiu80):

Ai dreptate, acelasi lucru este valabil si in Australia, eu fiind cetatean australian de foarte multi ani.

| DumitruAndreea1213 explică (pentru laurentiu80):

M-ai putea ajuta cu câteva informații despre SUA, te rog? Am incercat sa iti dau mesaj pe TPU, dar nu imi da voie.

| laurentiu80 a răspuns (pentru DumitruAndreea1213):

Da sigur, in limita cunostiintelor te pot ajuta.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vizele de munca se obtin f greu, trebuie sa gaseasca o companie americana, iar acea companie trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit niciun angajator in America sa faca acel job, altfel il ia pe el. Eu sunt rezident in SUA, si multi raman aici si dupa ce le expira viza, au drept de munca legal, dar daca se intorc in tara, nu mai pupa America in vecii vecilor. Green cardul ti-l da foarte greu, cel mai bine este casatoria cu un cetatean american, se face pe bani, si dupa care divortezi.

| sierra1 a răspuns:

E tara tuturor posibilitilor!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă țara are nevoie de tine, dacă ai o meserie căutată, dacă ai facultate și cineva te angajează primești viză pentru muncă. Apoi de la un angajator la altul se adună anii de stat acolo. Apoi poți aplica pentru cetățenie. Dar nu se acordă așa ușor. Se face un dosar și se analizează tot comportamentul tău de acolo, dacă ai avut de a face cu poliția, amenzi de circulație, doi cetățeni americani care te cunosc să depună garanție morală pentru tine, se verifică dacă nu ai conexiuni cu teroriști, cu servicii secrete, etc. Dacă toate pușcă, dacă ai loc de muncă, primești.
Mai ai o posibilitate. Ai 18 ani, aplici pentru un Green Card.
Ai bani de drum, ajungi acolo dacă prinzi loteria vizelor, și apoi treci la fel prin toate etapele descrise mai sus.

| laurentiu80 a răspuns:

Buna. Eu locuiesc in SUA, si sunt rezident permanent, am green card luat prin loteria vizelor. Cea mai la indemana metoda practucata aici pentru a obtine green card-ul este casatoria de covenineta cu un cetatean american. Sunt multi care au facut chestia asta, dar costa in jur de 20 de mii de dolari. Nu prea ai sanse nici cu viza de munca sa iti rezidenta, iar vizele de munca se obtin f greu, trebuie sa gasesti i companie americana, iar acea companie trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit niciun cetatean sau rezident sa faca acel job, si altfel te ia pe tine.

| Adi88 a răspuns:

Daca ai cașcaval se poate orice in orice țară. Banii vorbesc...