| Joker3134 a întrebat:

Daca lovesti omul legii cu o palma, ti se face dosar penal pentru atata lucru?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dupa parerea mea meriti dosar penal daca lovesti pe ORICINE. Era o vorba "bataia e arma prostului".

| mihai69 a răspuns:

Dacă e în exercițiul funcțiunii - da. Se cheamă ultraj și e infracțiune.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca lovesti omul legii meriti sa iti rupa capul in legitima aparare, dar la noi ti se face doar dosar - cum si meriti, dealtfel. Du-te tu in Germania, de exemplu, si incearca sa lovesti un om al legii. Dupa ce iesi de la bulau, sa ne povestesti cum ai stat in ghips primele luni dupa ce ai fost arestat...

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai bine sa se duca in USA si dupa ce descarca aia un incarcator de pistol in el pentru ca a lovit un politist sa mai intrebe pe forumuri.

In Germania, de cand cu iubitorii religiei pacii, cam sunt probleme si s-ar putea sa nu-si faca cea mai buna idee acolo. Vezi ce zice Tania Kambouri (are si asta un nume de neamt neaos, ce sa zic - e grecoaica):

http://www.dw.com/en/sos-from-a-german-policewoman/av-19227664

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Mdah, in Germania au inceput sa pice de prosti cu political corectnessu' asta...

| Plato a răspuns:

Normal, e ultraj.

| Felys a răspuns:

Posibil,nu ai dreptul sa il lovesti, tie ti-ar convenii sa te loveasca patronul cand muncesti, asa si ei sunt in exercitiul functiunii, nu are nimeni voie sa il bruscheze cumva

| ThyDoom a răspuns:

Depinde de persoană. Unii ți-o pot da serios înapoi.
Însă ca să răspund, da, se poate face.