| StrongHeart a întrebat:

Daca lucrezi pe contract cu angajator,acesta trebuie sa plateasca si sa se ocupe de taxe(impozite,asigurari bla bla bla)
Intrebarea mea este:daca esti freelancer trebuie sa le platesti tu? Ce taxe mai exact si cum se procedeaza ca sa fii freelancer "cu acte in regula"? Ofer funda, mersi

Răspuns Câştigător
| SindyR a răspuns:

Salutare,

Daca lucrezi ca freelancer trebuie:

1. ori sa iti faci o societate si trebuie sa platesti impozit (in functie de tipul de societate) si/sau contributii daca vrei sa fii angajat la firma ta

2. ori sa lucrezi pe baza de contract cu persoana fizica (ceea ce de obicei te limiteaza in a lucra cu societati, acestia vor de obicei societati pentru transparenta) si tot trebuie sa platesti 10% impozit + CAS daca depasesti 22.800 RON/an incasari.

Bafta

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai uzual caz e cel al PFA ului in care iti gestionezi singurel banii pe care ii primesti si taxele pe care le platesti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Angajatorul se ocupă de taxe și impozite, el îți dă venitul net.
Dar să te asiguri că le plătește, ca să nu te trezești ca mine la pensie că nu a plătit nimic.
Ca freelancer, dacă câștigi puțin la început, să verifici cu un contabil dacă nu este suficient ca după 1 ianuarie să completezi doar declarația 200, după car ți se va calcula un impozit pe anul precedent.
Dar este extraordinar de important, să îți plătești singur CASS la stat. Bună sau rea, perfectă sau nu, asigurarea de sănătate la stat îți asigură un minim. La privați este pentru oameni bogați.

| MihaitaDd a răspuns:

Depinde cat preconizezi sa castigi.
Vorbeste cu un contabil