| evelinaciubotaru2004 a întrebat:

Dacă merg la profilul filologie - bilingv franceză și știu puțin franceza îmi va fi foarte greu?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în principiu la filologie se consideră că ai o bază bine pusă la punct a limbii respectiv dar acu depinde mult și de nivelul celorlalți

| alexandra0234 a răspuns:

Buna, eu intru a 12a si pana in a 11 a am fost la profil de științe sociale bilingv franceza si nu te as sfătui să dai aici, este foarte mult de muncă, în a 9 a si a 10a faci 6 ore de franceza iar in a 11a si a 12a faci 10 ore dintre care 6 de franceza, 3 sunt de modul pentru bacul francez si una de optional, plus ca mai ai de dat si examenele delf B1 si B2 pentru echivalare.
te as sfătui să dai la bilingv franceza doar dacă îți place foarte mult franceza, daca ai niste cunostinte minime la franceza crede ma ca le vei aprofunda in clasa a 9 a, dar iti ocupa mare parte din timp.
spre exemplu eu acum in a 12a m-am transferat la un alt liceu pentru ca nu mai faceam fata la volumul informațiilor de la orele de franceza si am preferat sa fac schimbarea asta ca sa ma pot concentra mai mult pe bac. dar încearcă sa alegi cu sufletul, daca asta iti place urmeaza drumul asta, succes!

| evelinaciubotaru2004 explică:

In gimnaziul meu s-a predat franceza rău și foarte puțin