| hvczmshcva a întrebat:

Daca merg pe filologie, pot urma dupa o facultate in strainatate? Si pe ce as putea merge la o facultate in strainatate (sunt buna la majoritatea materiilor, chiar si mate)? Va rog un raspuns cat mai detaliat. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Indiferent la ce profil dai poti sa urmezi o facultate in strainatate - TEORETIC. Trebuie sa decizi ce facultate vrei sa urmezi si apoi cauti criterii de admitere pentru studenti din Romania. Unii au cerinte de anumite note la Bacalaureat, test de limba si examen de admitere. Alta varianta este sa iti ceara sa echivalezi studiile din Romania cu calificarile lor - se poate face pe internet, costa diferit in functie de tara. Limba de studiu e importanta, se cere un test de limba ca sa ateste ca stii suficient incat sa te descurci. Daca vrei engleza e posibil dar acolo e cea mai mare concurenta (si uneori taxe de studii mai mari). Depinde de facultate, nici daca vrei sa dai in Romania nu e la fel la toate.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți dacă te primește. Pentru asta, mergi pe situl facultății unde vrei să ajungi și vezi condițiile de admitere.