| Ghost963 a întrebat:

Daca muncesti ca consul la o ambasada, primesti prime ca tichete sau un loc in care sa locuiesti?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Da, evident că un consul are asigurate cazarea, masa, transportul, paza, salariu pe măsura poziției, pensie de membru al corpului diplomatic și multe alte facilități.

Dar chiar crezi că este așa de simplu să ajungi consul?

Este ca și cum ai întreba "dacă muncești ca președinte al țării primești abonament cu minute gratuite?"

| Ghost963 explică (pentru johnnny123):

Stiu ca nu-i usor, dar poate sa reprezinte o optiune pentru unu care iese de la litere.Trebuie sa inveti niste legi si desigur sa stii 2 limbi straine.

| Ghost963 explică (pentru johnnny123):

Acum depinde de grad. Daca esti consilier general primesti atatea bonusuri, dar nu stiu daca esti debutant.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pai consulul nu e la ambasada. Consulatul e o reprezentanta nationala inferioara ambasadei, consulul reprezinta tara ori in tarile cu care aceasta nu are relatii la nivel de ambasada, ori in orase de provincie, unde e nevoie de servicii diplomatice. Exista multi consuli onorifici. Ceilalti sunt diplomati, fratele meu, au rang diplomatic si reprezinta o tara, nu stau intr-un bon de masa si o facilitate la chirie.