| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Daca sunt la mate-info pot sa ma transfer la filologie?

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Da te poti transfera, la alt liceu dar trebuie sa dai niste diferente. Exista si filologie simplu fara bilingv. Si oricum trebuie sa ai, media mai mare sau cel putin egala cu a ultimului elev pentru a intra.

9 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Da, insa trebuie sa dai examen de diferență la latina, iar daca profilul e cu bilingv, iar tu nu ai nici un certificat/ examen dat atunci si la engleza.

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru justanotheruser99):

Pai si in ce consta examenul asta la latina? Ca eu sunt in a8-a si nu ma pot decide ce profil sa alegte si de aceea am pus intrebare

| Raudelacrimi1 a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Consta in urmatoarele : Romulus si Remus (legenda, cu toate detaliile), Declinariile substantivului, Verbul si conjugariile, adjectivul(asta e simplu deoarece trebuie sa inveti aceelasi lucru ca la substantiv), Intemeierea Romei

| Raudelacrimi1 a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Si sa traduci niste texte, clar

| Raudelacrimi1 a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Si legendele olimpului tot si calatoria lui Aeneas

| nikname a răspuns:

Da!

| Raudelacrimi1 a răspuns:

Da, dar trebuie sa dai examen la urmatoarele: latina, germana (daca respectiva clasa de filologie fac cursuri), engleza, franceza(daca se fac cursuri)

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru Raudelacrimi1):

Pai eu de exemplu nu ami facut nici o ora de latina

| Raudelacrimi1 a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Nu conteaza. La profilul filologic oricum ti se va preda limba latina