| daana a întrebat:

Daca sunt o perosoana sensibila din fire, pot sa lucrez ca asistenta medicala? Mama mea are aceasta meserie, dar e mai dura decat mine, mai puternica. Eu nu stiu daca as putea rezista sa lucrez intr-un spital, adica daca m-as putea obisnui. As vrea sa aleg aceasta meserie pentru ca vreau sa plec in strainatate. Si e una dintre cele mai cautate meserii din UE. Si nu stiu daca as face asta toata viata, pentru ca multe care au fost asistente si-au schimbat complet meseria(peste cativa ani). Cred ca asa o sa fac si eu daca nu o sa-mi placa chiar deloc.

10 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai sigur ca poti.nu trebuie sa te sperii insa de sange si nici sa te lasi intimidata de pacienti! succes!

Abh
| Abh a răspuns:

Eu sunt asistenta medicala si sa stii ca nu este o meserie usoara. Te solicita atat fizic, cat si psihic iar daca nu o faci cu pasiune va fi o corvoada pentru tine.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă nu ţi-ar place nu fă aşa ceva pentru că nu are sens pur şi simplu. Eu zic că te-ai obişnui. E normal ca mama ta să aibă un caracter mai puternic mai dur din moment ce a lucrat atâţia ani, având meseria asta. S-a obişnuit şi aşa vei face şi tu dacă ai să te hotărăşti să faci asta. Depinde de tine! Baftă!

| yumeee a răspuns:

Depinde ce înţelegi prin "sensibilă din fire".
Eu spre exemplu sunt "sensibilă" în sensul de. plină de compasiune, mult prea plină de compasiune, mă afectează fff tare să văd un om, sau un animal rănit, sau în durere. Dacă eşti la fel, nu cred că asistentă medicală e slujba ideală pentru tine, mai ales că nu pari foarte entuziasmată în legătură cu ea.
Dacă nu e slujba pe care o doreşti, de ce s-o practici? Sunt multe alte slujbe care te pot duce peste hotare.
Dacă, dimpotrivă, ţi-ar place să fi asistentă medicală, în ciuda sensibilităţii tale, ar trebui să o faci. Viaţa e una şi e firesc să faci ceea ce îţi place. Nu ţi-ar place să îţi alegi o slujbă de la care să vi acasă obosită, nervoasă, sictirită.

| pepe a răspuns:

Dacă scapi de sensibilitate o să reuşeşti să fii o asistentă foarte bună, trebuie doar să te obişnuieşti cu sânge, injecţii, răni şi uneori chiar cu morţi, totul depinde numai de tine.

| Vogelspinne a răspuns:

Pai daca gandesti negativ normal ca nu o sa-ti placa meseria big grin oricum gandeste-te ca ajuti o persoana, un suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In strainatate se munceste MULT mai mult decat in Romania.Acolo o asistenta face si ce aici face infirmiera (adica schimba plosti, cersafuri murdare, spala bolnavii paralizati -si nu numai pe maini ori pe fata! si pe cei imobilizati ...iti imaginezi cum e sa speli pe cineva la fund?)
Dac amama ta e asistenta roag-o sa te duca o zi intr-o sectie de terapie intensiva, o zi pe la garda, o zi pe la neurologie.Mergi intr-o dimineata intr-om sectie de chirurgie, vezi cum se schimba pansamentele la o rana infectata, vezi cum miroase, mergi un pic pe la ginecologie si roaga-i sa te lase sa vezi si tu un avort.
Nu te arunca intr-o meserie aiurea, fara sa stii nimic.
Banii nu vin asa, intra singuri in cont pe 15 ale lunii!
Si repet, in strainate nu e ca aici, se munceste infinit mai mult si mai greu, nu te imbata cu apa rece.Nu imi vorbesc ac trebuie sa ai experienta, sunt multe fete cu scoala sanitara care nu sunt asistente in strainatate ci ceva mai putin decta infirmierele de aici.

| AshuraElric a răspuns:

Cand spui ca esti o persoana sensibila ma gandesc ca pui uneori mult mai mult suflet decat trebui in ceea ce faci, asta este bine daca vrei sa devi asistenta.Cand ai adus vorba de mama m-am gandit ca faci asta doar pentru ca ea vrea sa-i calci pe urme(mai ma insel si eu uneori)nici macar faptul ca este cautata aceasta meserie in foarte mult tari(membri UE... ce-or avea si astia, iar ii da drumul virusului H1N1?)n-ar trebui sa te influenteze in luare acestei decizii, totul se rezuma la ceea ce vrei tu sa faci cu viata.Nu esti slaba, doar ai o parere gresita despre tine, fi mai optimista!

| neUtilizator a răspuns:

Eu una nu cred ca as putea sa lucrez intr-un spital. Daca esti prea sensibila, ai putea lesina cand vezi ceva urat. Eu nu stiu cat de sensibila esti, de aceea nu iti pot da un sfat potrivit pentru tine. Trebuie sa cataresti lucrurile: pro si contra si sa vezi in ce parte se inclina balanta tawinking iti urez mult succes:*

| ๓єlเเ a răspuns:

Daca esti mai sensibila si mai slaba de inger eu una zic sa nu te faci pentru ca o sa ti se faca mila si rau si ai putea sa lesini sau sa patesti ceva...crede-ma. si eu sunt sensibila si nah... sper ca ti-am fost de ajutor