| Anonim420420 a întrebat:

Daca sunt pompier si vreau sa filmez incendiile si alte lucruri la servici, le pot posta pe YouTube? Filmari de la incendii, interventii?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De filmat poti filma dar este etic? Voi apartineti de structura a statului trebuie sa fiti de o moralitate mai mare decat civilii, zic si eu! S-ar putea sa fie ceva reguli de conduita care sa nu dea voie la asa ceva, am zis s-ar putea nu stiu de ce sa mint.
Oricum nu cred ca vei pati ceva daca vei filma
Dar filmatul este protejat de norme GDPR, si in locatii private ar trebui sa fie facut doar cu acceptul proprietarului.
Mie unul nu mi-ar conveni sa imi arda casa si cineva sa filmeze asta, ca o bataie de joc...
Pe de alta parte vedem politistii din afara si mai nou vor avea si cei de la noi, camere video de corp...
A innebunit lumea acum totul se filmeaza, imi aduc aminte de perioada in care camerele telefoanelor aveau 1MP sau mai jos...

| DeyCj a răspuns:

Da se poate, dar nu cred că-i fain să vezi aşa ceva
Eu în locul tău m-aş focusa pe intervenţie nu pe filmare.A salva vieţi e mai important versus să postezi filmări pe YT, sau reţele de socializare. happy

| sierra1 a răspuns:

Cel mai elegant ar fi să-ți intrebi șefii ierarhici - sunt cei mai in temă nu noi niște bieți absolvenți de gimnaziu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești pompier, ești într-un serviciu militar. Când ai o intevenție la un incendiu nu faci ce vrei tu, filmarea incendiului, ești în misiune, execuți acțiuni specifice ordonate de superiorul tău. Astfel nu poți în calitate de pompier să filmezi un incendiu. Nici alte lucruri, activități la serviciu nu ai voie să filmezi.

| Catrice a răspuns:

Dacă ai timp de asta, nu ești pompier.

| Anonim420420 explică (pentru Catrice):

Ai auzit vreodata de montura pe corp a unei camere?

| Catrice a răspuns (pentru Anonim420420):

Și ce crezi ca se vede? Niște flăcări la calitate proasta. Oi o intervenție nu consta numai în ce face un tip. Ca sa fie interesați oamenii trebuie filmata toată operațiunea oarecum 'din afara'.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca pompier esti militar. Tot ce face un militar in misiune este secret de serviciu. Publicarea de orice fel: scrisa, video, audio dintr-o problema de serviciu se face cu aprobarea comandantului de unitate si avizul cenzorului. De altfel, un militar nu poate vorbi cu presa in probleme de serviciu, decat cu aprobare. Regulamentele si ordinele militare stipuleaza concret aceste lucruri. Daca o faci, cel mai usor lucru este o pedeapsa sau trimiterea in civilie. Mai grav este deferirea orgnelor judiciare militare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incendiul are loc in casa cuiva, nu cred ca poti filma fara sa primesti acordul.