| Gaby212 a întrebat:

Daca sunt student la facultatea de istorie, ce e mai profitabil sa aleg pentru viitor? Sa fiu profesor sau sa ma specializez pe o anumita ramura si sa lucrez in cercetare?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Cel mai profitabil ar fi sa iti iei doctoratul si sa devii profesor universitar. Problema ar fi ca nu e un lucru usor. Nu e pentru oricine. Eu unul, fiind tot student la istorie, sunt mai mult decat satisfacut daca obtin un loc la catedra in invatamantul preuniversitar. Salariile au crescut si se anunta noi sporiri.
Legat de a doua parte a intrebarii tale, sa stii ca cercetarea nu prea este sustinuta financiar la noi in tara. O alta varianta pentru tine ar fi sa lucrezi intr-un muzeu, o arhiva sau intr-o biblioteca, facultatea pregatindu-te pentru acest tip de meserii.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce ai vrea să cercetezi Gabi, și unde?

| Gaby212 explică (pentru sierra1):

Sa ma specializez pe paleontologie de exemplu si sa intru in anumite proiecte care se ocupa cu asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Gaby212):

Succes dar recitește și tu cu atenție: "paleontologie", "proiecte ce se ocupă cu astea", "românia", este că nu se prea leagă?

| Gaby212 explică (pentru sierra1):

Eu am dat un exemplu...E adevarat ca paleontologie nu prea poti face in tara, dar pot alege si numismatica, heraldica, muzeografia etc.

| sierra1 a răspuns (pentru Gaby212):

Cum spuneam: succes

| Gaby212 explică (pentru sierra1):

Mersi

| zăGhost a răspuns:

Poti sa le faci pe ambele. Daca ar fi sa alegi, probabil e mai rentabil sa predai la universitate. Sau cel putin ai certitudinea unui venit. In cercetare depinzi de granturi.