| I0NUT18m a întrebat:

Daca te faci subofiter si alegi la inceput o specializare (ex. Infanterie), dar dupa un timp aceasta nu iti mai place, o poti schimba? (ex. Sa treci de la Infanterie la Tancuri)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate doar in conditile in care te faci ofiter. Dai examen de diferenta la Academia de Tancuri si Auto si faci ceva curs de diferenta. Nu mai stiu cum este astazi dar atunci cand eram eu in armata asa se facea. Am avut colegi care au venit din subofiter de muzica si s-au facut ofiteri finantisti. Nu cred ca s-au schimbat prea mult regulile! N-am auzit ca din subofiter de infanterie sa devina tot subofiter tanchist desi, in mod normal, s-ar putea. Infanteristul este cel care conduce toate armele. Regina armelor se numea pe vremea mea.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Salontanul):

Gresit. Nu trebuie sa te faci nici un ofiter ca sa schimbi arma. Trebuie sa ai o anumita vechime si si trebuie facut un curs pentru schimbarea armei. Nu sa da diferenta sau ceva. Vorbeste aici un caporal care in ciuda gradului le spune el subofiterilor ce si cum sa facawinking

| Salontanul a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ma bucur! S-au schimbat multe de cand am plecat eu. Sa fii sanatos!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Se poate fara dar si poate. Trebuie sa stai 2 ani cel putin la prima unitate la care esti repartizat si dupa aceea poti sa faci cursuri pentru schimbarea armei. Din subofiter de tancuri poti sa te faci politist militar, vanator de munte si tot asa. Trebuie sa faci cursuri si unitatea la care o sa vrei sa te muti pe noua arma trebuie sa aiba functii disponibile